„Minulý týden se na Domažlicku nakazil jeden člověk klíšťovou encefalitidou. Aktivita klíšťat je tento měsíc na vrcholu," řekla Jitka Skálová z KHS Plzeň.

Klíšťata jsou aktivní již při pěti až sedmi stupních Celsia a vzhledem k současným teplotám mají ideální podmínky.

Některým lidem se ale vyhýbají. Například Josef Praštil ze Kdyně, rybář a myslivec, ve svých sedmdesáti letech ještě žádné klíště neměl.

„Je to až k nevíře vzhledem k tomu, že se od malička denně pohybuji kolem vody a v lese. Opravdu se do mě nikdy klíště nezakouslo. Zřejmě jim nechutnám," říká Praštil a dodává, že to má hned několik výhod. „Nemusím se bát a mohu chodit lovit ryby i do ráje klíšťat, jímž je sportovní rybníček v Údolí Hvězd nad Oprechticemi. To je místo se snad největším výskytem klíšťat na okrese. Tam si v tuto dobu troufne jen málokterý rybář. Mám tedy rybníček téměř pro sebe," dodává s úsměvem Praštil.

Takové štěstí ale nemá Jana Dolinová z Domažlic.
„Z klíšťat mám strach. Jakmile jdu do lesa nebo projdu travou, mám ho. A to mohu být oblečená, jak chci a postříkaná, čím chci. Letos jsem si klíště vytočila už v březnu," řekla.

„Nejbezpečnější způsob, jak se klíštěte zbavit, je použít přípravek Ixoderm, který přisáté klíště okamžitě zahubí. Klíště zaschne a odstraní se pinzetou, která je součástí balení," říká vedoucí domažlické lékárny Olga Šmehilová.

Pokud nemáme přípravek po ruce, lze přisáté klíště odstranit vatovým tamponkem. Po klíštěti přejíždíme, až se uvolní. Ranku pak vyčistíme jodovou dezinfekcí.

Velmi důležitá je prevence.
„Doporučuje se užívat vitamín B, ale to také není stoprocentní ochrana. Nejlepší prevencí je používat repelenty. I přesto je dobré se po příchodu domů prohlédnout," dodává lékárnice.