Hlavní iniciátorkou této akce byla čečovická starostka Marcela Marešová a uskutečnit se mohla díky spolupráci se sdružením Ostrov naděje v Oplotci a Českým svazem ochránců památek, jež vlastní zámek v Čečovicích.

„Chtěli bychom z žehnání koním udělali tradici. S průběhem akce jsem celkem spokojená, ale jsem velice zklamaná malou účastí,“ řekla v průběhu odpoledne Marešová.

Spokojeni nebyli ani ostatní organizátoři.

„Byla pozváno několik desítek koní. Pětadvacet z Německa a padesátka z Čech. Všichni na poslední chvíli odřekli kvůli počasí. Nebudeme však zoufat, je to první ročník a jeho pokračování se budeme všichni společně udržet,“ řekl Jiří Šus z Českého svazu ochránců památek (ČSOP), který do Čečovic i se svým koněm dorazil z Plzně.

V deset hodin dopoledne se královská jízda vydala ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Bukovci a vrátila se zpět do Čečovic, kde následovalo žehnání koním, kterého se ujal farář Hubert Hain z holýšovské farnosti, a mše svatá.


I zbytek odpoledne byl plný zajímavých doprovodných akcí.

Na své si přišli dospělí i ti nejmenší. Na nádvoří čečovického zámku se konaly trhy a šermířská vystoupení, která předvedl volnočasový šermířský klub Avalon z Plzně.

V zámecké sýpce si všichni mohli prohlédnout výstavu starého náčiní.

Na návsi probíhaly soutěže o ceny pro děti i dospělé a večer všechny čekala taneční country zábava.

I přes malou účast koní, jež zklamala pořadatele, nebyla o účastníky slavnosti nouze a všichni se dobře bavili.

„Je moc pěkné, že se zde něco děje a máme zase možnost se sejít. Moc se mi líbí, že se na staré tradice nezapomíná a znovu se obnovují,“ řekl místní občan Pavel Džiga.

Veškeré peníze, které se během odpoledne na dobrovolném vstupném vybraly, jsou určeny pro koně v Ostrově naděje a také na rekonstrukci čečovického zámku.


„Jsme rádi, že se taková akce uskutečnila. Upevníme tak vztahy jak s občanským sdružením Ostrov naděje, tak s obcí,“ řekla členka ČSOP Miroslava Šusová a dodala, že jinak zavřený zámek byl při této příležitosti otevřen.