Průvod od zbrojnice vyšel v tom největším tropickém vedru krátce po půl druhé za doprovodu hudby Vrchovanka. Obešel rybník na návsi a pak už ve stínu stanu všichni naslouchali slavnostním projevům.

Starosta sboru Josef Polák krátce vylíčil jeho historii, představitel okresního sdružení hasiče pochválil, že nezapomínají na své předchůdce, kteří sbor zakládali.

Starosta obce Zdeněk Šup pak hasiče též pochválil a poděkoval jim za práci, kterou pro Brnířov dělají. Zmínil také znovuvytvoření družstva v požárním sportu.

 A nejen o něm jsme si krátce povídali s již zmíněným Josefem Polákem. Zajímalo nás, proč oslavují 111. výročí hasičského sboru a ne třeba sto desáté, jak je to obvyklé jinde.
„No právě proto! Kulaté výročí má každý a tři jedničky jsou taky pěkné, ne? Ono to souviselo jednak s volbou starosty sboru, potom taky byla velká oslava 140 let sboru ve Kdyni a nechtěli jsme dělat prakticky v sousední obci stejnou oslavu. Svoji roli v tom hrálo i naše nové hasičské auto, které jsme loni koupili v bavorské obci Sengenbühl a chtěli ho zrenovovat. Chvilku nám trvalo, než jsme ho dali dohromady," odpověděl se smíchem starosta sboru Polák.

Krásně červené auto Mercedes Benz LF 409 má čtyřválcový motor o objemu 2277 ccm a o výkonu 90 koní.
„Je to unikát, v České republice jediný. Koupili jsme ho za prostředky sboru a vybavili ho tak, aby bylo schopné zásahu, i když nejsme zásahová jednotka. Vejde se do něj osm lidí a chceme ho používat hlavně k dopravě na soutěže a podobné akce. Jak zmínil starosta obce Zdeněk Šup, na soutěži jsme byli možná před patnácti lety, neboť naše – dnes už střední – generace neměla pokračovatele. Nyní se nám konečně podařilo dát dohromady tým lidí a začalo se něco dít. Ti starší přivedli do sboru své děti, dáváme dohromady jejich družstvo a snažíme se tak zajistit hasičskou budoucnost," zakončil krátkým výčtem činnosti sboru jeho starosta.

K poslechu i tanci hrála celé odpoledne Vrchovanka, odpoledne pokračovalo 30. ročníkem Brnířovskýho parezu.

Zdeněk Huspek