Ti, kteří na tuto akci chodí pravidelně, mohou sami posoudit, jak od prvního setkání v roce 2012 narostl počet vystavených exemplářů, a výstava v Brnířově se stala největší akcí tohoto druhu v ČR.

Každý rok se pořadatelé snaží přitáhnout do Brnířova nějaký zajímavý exemplář. V roce 2014 to bylo 5 traktorů zn. Svoboda různých typů, v roce 2015 tříkolka Svoboda DK 5 (1935), v roce 2016 Škoda HT 18 z roku 1927. I pro letošní rok je přislíbena účast traktoru Svoboda DK 22 (1943). Ten je zajímavý tím, že je osazen dvouválcovým motorem Deutz 22 a převodovkou ZF. Firma Svoboda z Kosmonos musela totiž z nařízení Říšské vlády montovat do svých traktorů komponenty z německých továren, a to až do roku 1943, kdy po náletu spojenců byly tyto továrny zničeny. Mezitím však p. Svoboda připravil výrobu podobného motoru, který poté vyráběl a montoval do svých traktorů až do znárodnění firmy v roce 1949. Svoji účast také přislíbil sběratel z Nového Bydžova, který přiveze dva traktory Svoboda DK-5 a DK-7 v provedení „tříkolka”.

Velkým lákadlem letošního ročníku je i historická pojízdná pásová pila. Výrobcem je Karl Wattrodt a prvními majiteli pily z roku 1915 byla královská rodina Battembergova.

Mimo výstavy traktorů a veteránů bude na hrázi rybníka probíhat i ukázka staré zemědělské techniky, která se každoročně rozrůstá o zajímavé exponáty. Letos jsou pro návštěvnice připravené různé mašinky a strojky, které se dříve používaly v domácnosti. Bude se také „mašinovat“ obilí.

Výstava začíná v 11 hodin, spanilé jízdy pojedou od 14 hodin. Majitelé veteránských čísel by s sebou měli vzít velký technický průkaz, bude probíhat testování veteránů.

Mirek Beneš