Hned jak bude stát plánované víceúčelové zařízení, chtějí Blížejovští své síly upnout ke stavbě unikátního samočistícího koupaliště.

„Máme víceúčelovou nádrž, kterou využíváme jako koupaliště, ale trápil nás nedostatek vody. Ze studie vyplynulo, že nádrž má přítok ze srážek, které spadnou v lese a v létě, když je horko, voda prostě nenateče,“ vysvětlil blížejovský starosta Jiří Červenka.

Koupaliště, které se nachází u myslivecké střelnice, Blížejovští často využívají, a proto ho chce vedení obce přestavět na biotop, neboli přírodní koupací jezírko. Jedná se o umělou vodní nádrž, ve které se voda filtruje a sama čistí pomocí rostlin a mikroorganismů, a funguje tak jako ekosystém s kvalitou vody trvale vhodnou ke koupání.

„V cizině, například v Rakousku, jsou takové biotopy zcela běžné, u nás ještě zdaleka ne,“ tvrdí starosta s tím, že celý projekt by měl přijít na přibližně 45 milionů korun. K novému koupališti by patřilo i parkoviště, šatny a sociální zázemí.

„Taková investice se vždycky vyplatí,“ myslí si Karel Marous z Domažlic. „Pěkné, čisté koupaliště blízko domova je v létě požehnání pro všechny. I já se tam klidně přijedu vykoupat, proč ne?“ dodává.

Starosta chce, aby koupaliště nesloužilo pouze Blížejovským, ale přitáhlo i zájemce z širokého okolí. „Byl by to pro naši obec určitě přínos,“ věří starosta.