Včera odcestovali z Bělé poslední návštěvníci celostátního XI. českého zimního srazu turistů, který město od 5. do 8. února hostilo, aby všem zúčastěným ukázalo krásy Českého lesa.

Pro lyžaře i pěší turisty byly připraveny různě obtížné trasy, ze kterých si mohl podle svých sil vybrat každý. Nechyběly ani společenské večery a besedy o Českém lese či památkách Bělska.

Zpřístupněna byla chata na Liščí hoře a díky Armádě ČR i vojenský areál na nejvyšším vrcholu Bělska, Velkém Zvonu, odkud je vidět na desítky kilometrů daleko.

„Bylo to úžasné, šla jsem na Zvon, všude byla mlha a na vrcholu zrovna vylezlo slunce,“ popisuje zážitek novopečená turistka z Bělé Anna Zíková.

Nejpříjemnějším překvapením srazu však byla páteční vycházka se svíčkami na Bystřičák. Trasu od Barokního mostu v Bělé až k rybníku lemovalo po obou stranách tisíc svíček ve sklenicích a osvětlovalo tak cestu průvodu, který kolem čtyř sea svíček sám nesl.

„Sklenice jsme sháněli už od listopadu,“ uvedl předseda odboru Klubu českých turistů v Bělé Jiří Mach a pokračoval: „Spousta lidí nám přispěla a pomohla a stálo za to, celá trasa krásně zářila a vypadala jako přistávací dráha,“ uvedl Mach.

Na konci cesty se účastníci posilnili svařákem, který připravil starosta Bělé Libor Picka a setkali se i s Niklem, duchem Českého lesa a symbolem bělského srazu.

Večerního průvod se líbil i Bohumilu Kupkovi ze Vsetína, zastupujícímu Klub českých turistů z Valašska, který po Bělé převzal štafetu a bude pořádat příští sraz ve Velkých Karlovicích.

„My podobná setkání pořádáme pravidelně, ale klademe důraz spíše na praktické věci. Bělá měla něco navíc. Nápady, které sraz zpestřily,“ řekl Kupka, který je členem klubu turistů už dvacet let. Dodal také, že měl ze začátku pochyby, zda organizační tým, který neměl se srazem zkušenosti, tak náročnou akci zvládne.

„Nakonec nás ale překvapili a my se budeme muset pořádně zapotit, abychom je dorovnali. Laťku nasadili rozhodně velmi vysoko,“ tvrdí Kupka.

Značkaři, informační centrum, kuchyně i ostatní týmy podle starosty Picky fungovaly skvěle. „Největší dík ale patří manželům a manželkám těch, kteří nebyli čtyři dny doma, ale tady se mnou,“ připomněl starosta.

Počáteční obavy byly i z malého počtu zúčastněných. Původně hlášených asi 350 lidí se však rozrostlo na 710 účastníků, kteří přijížděli ze všech koutů republiky i ze zahraničí, sraz si velice pochvalovali a dali vzniknout heslu „Bělá je skvělá“.