Akce se letos nově přesunula do areálu historické tvrze, která má za sebou bohatou minulost.

„Je to 405 let, co začal objekt fungovat jako poplužní dvůr, sloužil k obživě svým pánům a v době oslav i poddaným. Celý prostor město koupilo po dlouhých jednáních teprve v září 2018 ve velmi neutěšeném stavu. Na jaře jsme celý prostor vyklidili a upravili do podoby, ve které se právě nachází,“ uvedl starosta Bělé Libor Picka.

Účast lidí hovořila především o tom, že se tvrz skutečně začala probouzet k životu. Dorazila i řada významných hostů – senátor Vladislav Vilímec, zástupci Policie ČR z obvodního oddělení Poběžovice, starosta Postřekova Petr Anderle, ale i dva významní sportovci. Prvním z nich byl bývalý fotbalový reprezentant Jan Berger, který nejslavnější fotbalová léta spojil s oddílem Sparta Praha a Dukla Praha. Právě on poblahopřál bělskému týmu k historickému postupu do I. A třídy krajského přeboru, která se v poválečné historii Bělé nikdy nehrála.

„Fotbal a hasiči jsou fenomény malých obcí i větších měst. Snažíme se je podporovat. Město fotbalisty podpořilo částkou kolem 300 tisíc korun,“ zmínil Picka.

Druhým sportovcem byl Vlastimil Zwiefelhofer, držitel traťového rekordu Velké kunratické. Ten potřásl pravicí například oceněnému Jiřímu Behenskému za účast v závodu Běchovice.

Mezi dalšími oceněnými osobnostmi Bělé byli Martin Černý, Jakub Černý a Petr Kamic za účast a úspěchy v Predator Race a Predator Run, pedagožka Marie Kadeřávková a žákyně Lucie Kolečkářová za 2. místo v okresním kole biologické olympiády a postup do krajského kola, mladší žákyně 6. a 7. třídy za 1. místo v okrese a 5. v kraji ve florbale, dále žákyně 3. a 5. třídy za první místo v okrese rovněž ve florbale, tým ženského volejbalu za vítězství krajského přeboru II. třídy, Andrea Balíková za reprezentaci Bělé a úspěchy v hodu oštěpem na mistrovstvích České republiky juniorů, žen do 22 let a žen na na dráze a ocenění si odnesl i Přemysl Voráč. Ten však zazářil v jiném odvětví, a to díku řemeslu, konkrétně jako strojní mechanik.