„O tomto záměru byli informováni všichni zaměstnanci na mimořádné firemní schůzce, která se konala v úterý 20. února. Zaměstnancům, kteří se z důvodu osobních překážek nemohli zúčastnit, byly rozeslány dopisy s oficiálním sdělením. Zaměstnancům bude vyplaceno odstupné podle platného zákona,“ řekla Deníku jednatelka Jana Kundrátová.
„Nepotěšilo mě to. Nejsem z těch, co by chtěli často měnit zaměstnání. Mám kamaráda ve firmě v Horšovském Týně, která přibírá. Asi se tam půjdu zeptat na práci, kamarád by za moje doporučení měl dokonce dostat nějakou prémii,“ popsal jeden ze současných pracovníků.

Bělský závod bude uzavřen kvůli reorganizaci výrob v továrnách jejího vlastníka společnosti Kathrein Gruppe po celém světě. „Když chceme posílit naši konkurenční pozici, musíme zboží dodávat zákazníkům mnohem rychleji. Proto zefektivňujeme náš dodavatelský řetězec,“ vysvětlil výkonný ředitel Jürgen Walter. Konec čeká i továrnu v rakouském Niederndorfu, kde přijde o práci 230 lidí. Výrobu antén pro mobilní komunikaci budou zajišťovat závody v Rumunsku a Mexiku. Čínská továrna se bude specializovat na výrobu zařízení pro antény a produkci anténních filtrů.

„O záměru firmy jsem se dozvěděl dnes, je to čerstvá informace. Díky konjuktuře, která na pracovním trhu je, si lidé místo najdou. Naštěstí společnost nekončí ze dne na den, chce ještě celý rok lidi zaměstnávat a chce se vypořádat se všemi závazky včetně odstupného,“ uvedl ve středu dopoledne bělský starosta Libor Picka.

„Máme trochu smůlu, je to již třetí vlastník haly. Věřím ale, že nezůstane dlouho prázdná, že se brzy firmě podaří ji prodat a že bude opět přímo v Bělé práce k dispozici,“ doufá Picka. Přislíbil, že v případě zájmu se i město může poptávat po případném novém kupci.

Pomoc slibuje i domažlický úřad práce.

„Budeme ve firmě jednat a na základě přesných údajů budeme stávající zaměstnance směrovat na volná místa, která budou aktuálně k dispozici. Momentálně není situace na pracovním trhu špatná. Volných pozic máme nahlášeno dostatek. Je to ale nedobrá zpráva pro tamní mikroregion, protože pro Bělsko je to velmi významný zaměstnavatel. Firma dokonce sváží své zaměstnance z blízkého okolí autobusem,“ komentoval aktuální situaci ředitel domažlického pracoviště úřadu práce Zdeněk Písařík.

„K poslednímu lednu byla přímo v Bělé nad Radbuzou míra nezaměstnanosti 3,2 %,“ vyčíslila Vladimíra Bajgarová, vedoucí oddělení zprostředkování a poradenství ÚP Domažlice.

Moderátor Aleš Cibulka si z veletrhu odnesl chodský koláč.
Moderátor Aleš Cibulka si z veletrhu odnesl chodský koláč