Nouzi o dobré lidi, kteří se doslova rozdávají pro druhé, nemá ve svém katastru město Bělá. Právě tuto středu v podvečer bylo na radnici na slavnostní předání zlatých, stříbrných plaket prof. Janského za desítky odběrů krve pozváno čtrnáct občanů.

„V Bělé je jedna z největších základen dobrovolných dárců krve v okrese, řekla bych druhá největší po Domažlicích. Jezdíme tam na odběry jednou za tři měsíce, ale opakovaně ještě po týdnu, neboť bychom odběry za jedenkrát nezvládli. Vždy tam odevzdá svoji krev 80 dárců. Na odběry v Bělé chodí celé rodiny. Moc nás to těší, protože ve městech s podobným počtem obyvatel tolik dárců nemáme," chválí Bělské ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Hořeňovská.

Krev dávají celé rodiny

Slova ředitelky Hořeňovské o bělských dárcovských rodinách dokládá fakt, že na tomto oceňování dárců se potkali tři členové rodiny Ptáčkovy (otec, matka a syn) a odnesli si domů kompletní ´sbírku´ plaket – zlatou, stříbrnou i bronzovou.

„Krev nedaruji, protože se k tomu nějak nemohu dostat, ale dárcem jsem býval. Chci se však k dárcovství vrátit," uvedl Deníku starosta Bělé Libor Picka, který si počinů svých občanů nesmírně váží.

Obzvláště ho těší, kolik lidí z Bělska pravidelně poskytuje svoji krev.

„Jedná se o věc v tomto konzumním světě příliš nevídanou, kdy někdo cosi dává zdarma a nic za to nechce. Je to ojedinělý jev v Evropě, protože nikde se nic zadarmo nedává. Jsem moc rád, že mohu být starostou těchto dárců, v přepočtu na počet obyvatel patříme mezi největší středisko dárcovství krve. Máme 80 dárců na zhruba 1800 obyvatel," dodává starosta.

Dárcovství  by mělo být více podporované

Radost bělského starosty však kalí jedna skutečnost.

„Bohužel musím říct, že český stát se k Českému červenému kříži a k dárcům nechová příliš vlídně. Dostanou od Červeného kříže plaketu za 10, 20 a 40 odběrů, ale další ocenění je čeká až při 80 odběrech, kdy obdrží Zlatý kříž III. třídy. Právě včera jsme hovořili o tom, že mezi 40 a 80 odběry neexistuje žádné ocenění. Naše město dává těmto dárcům alespoň balíček s vitamíny, protože státem opomíjený Červený kříž na jejich ocenění nemá. To jsou věci, které by si jistě zasloužily z pohledu státu větší pozornost," konstatuje Picka.

Dalším problémem je prý přístup k dárcům.

„Stává se, že dárce se uvolní ze zaměstnání a u odběrů se dozví, že jeho krevní skupinu nepotřebují, nebo transfúzní stanici dojdou sáčky na krev," zmiňuje další negativa.

Město Bělá si dárců váží natolik, že pro ně po oceňování připravuje posezení.

„Dostanou květinu, zapíší se do pamětní knihy města, a hlavně je pozveme na večeři. Když se k nim stát chová macešsky, chceme jim to alespoň trochu vynahradit," zakončuje starosta Picka.

Kdo dostal v Bělé medaili prof. Janského

Zlatá medaile (40 odběrů): Eva Hašková, Jana Jílková, Kamil Pangrác, Vratislav Ptáček, Alexandr Vasuk

Stříbrná medaile (20 odběrů): Drahoslava Ptáčková, Hana Vasuková, Václava Votavová

Bronzová medaile (10 odběrů): Klára Balounová, Lucie Černá, Karel Fichtl, Věra Iščenková, Petr Janíček, Vratislav Ptáček ml.