Rekonstrukce areálu uprostřed Přírodního parku Horní Střela totiž skončila a  policie do něj přestěhovala padesátku běženců ze severočeských Drahonic. Jsou to prý především lidé z Ukrajiny a bývalých sovětských republik. „Spolu s nimi do Balkové přijeli také zaměstnanci, jde o šedesát lidí," podotkl Christov s tím, že Balková je pod 24hodinovým dohledem.

V přísně střeženém areálu jsou a nadále také mají být pouze samostatní muži, ven vycházet nemohou. Čekají na to, co s nimi bude dál, například na správní vyhoštění.

Zařízení v Balkové, která spadá pod obec Tis u Blatna, má kapacitu 210 lidí a nachází se na rozhraní Plzeňského, Karlovarského a Ústeckého kraje. Vzniklo na místě stejnojmenné vísky vylidněné po válce a v roce 1989 začínalo jako škola v přírodě. Šest let nato se změnilo v policejní střední školu, která vydržela dva roky, od roku 1998 do roku 2005 v Balkové bylo záchytné zařízení pro cizince, poté ji policisté využívali jako výcvikové středisko.

Obec je ovšem informovaná

Starosta Tisu u Blatna Jan Křepelka věří, že vše bude v pořádku a potíže nenastanou. „Zařízení v tomto režimu už sedm let fungovalo a problém nebyl," říká.

Důležité podle starosty je, že ministerstvo a obec dobře komunikují. „Informace o tom, kolik lidí a kdy přijede, máme. Zveřejnili jsme je na obecním webu, zastupitelé jsou připraveni odpovídat obyvatelům na otázky. V areálu jsme se také byli před zprovozněním podívat," konstatoval starosta.

Policisté z obvodního oddělení v Kralovicích, kteří mají tuto část regionu na starost, zatím prý nemuseli řešit žádný problém nebo stížnosti obyvatel Tisu a okolních obcí. „Zatím ani neposílili službu, není důvod, areál je dostatečně střežený," potvrdila policejní mluvčí Martina Korandová.