Domažlice/ Aleje na domažlickém náměstí jsou zase o jeden strom chudší.

Odbor životního prostředí Městského úřadu Domažlice na úterní schůzce rozhodl, že jeden ze stromů je třeba z bezpečnostních důvodů neodkladně pokácet.

Na stromu se totiž důsledkem mrazu objevila puklina a tak jej včera ráno porazili pracovníci Domažlických technických služeb.

„Není to dobré dřevo, to je vidět,“ sdělil Deníku pracovník technických služeb Jiří Dlouhý bezprostředně po pokácení stromu s tím, že kmen měl očividnou prasklinu, otevíral se a strom mohl být okolí nebezpečný.

„Samotné poražení nám nezabralo ani hodinku. Nejdříve jsme začali s odřezáváním jednotlivých větví, a poté jsme kmen stromu postupně rozšpalkovali. Proběhlo to zcela bez problému,“ dodal Dlouhý.

Stromy v alejích jsou ve špatném stavu v důsledku dlouholeté nešetrného zacházení a neodborné péče. Jsou postiženy hnilobou a v případě odlomení větví mohou ohrožovat životy kolemjdoucích.

Nejvíce postižený strom město pokácelo už v polovině ledna a torzo prohnilého kmenu zanechalo spolu s posudkem na místě pro názornou ukázku občanům.

Jejich názory na osud ostatních stromů v alejích se různí, někteří by je rádi zachovali, jiní jsou pro to, nechat je pokácet. „Vypadají tady pěkně a neříkám, že jich nelituji. Nemá ale už cenu snažit se je zachránit a rozhodně nestojí za to, aby někoho zabily. Jsou staré a prohnilé, to je na nich vidět,“ tvrdí Jaroslav Kuneš a ukazuje na jeden ze stromů.

Příslušné osoby a instituce se k budoucnosti stromů ještě mohou vyjádřit, zatímco vedení města nyní čeká na rozhodnutí Odboru životního prostředí Městského úřadu Domažlice.

„Předpokládám, že bude rozhodnuto o vykácení,“ uvedl starosta Domažlic Miroslav Mach. Podle nejmírnějšího posudku je možné devíti stromům pouze prodloužit životnost s tím, že by se stromy zcela ořezaly.

„To podle mne není žádná záchrana. Navíc během dvaceti let neustálého prořezávání by se stromy stejně musely pokácet,“ zakončil starosta.