Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V 65 letech je dobré podat žádost o místo v penzionu

Domažlice /ROZHOVOR/ - Klient by si při příchodu do seniorského penzionu měl s sebou přinést osobní věci, které mu usnadní přestěhování z rodinného prostředí. „Když si třeba chce na stěně udělat galerii z fotek svých blízkých, není to žádný problém, natlučeme hřebíčky do zdi," říká v rozhovoru, který vznikl na základě otázek našich čtenářů, Vendula Klimentová, ředitelka městského seniorského domova v Domažlicích.

8.5.2013
SDÍLEJ:

Vendula Klimentová.Foto: Deník/ Josef Babor

Liší se nějak krajský a městský penzion pro seniory v Domažlicích?
Rozdíl je pouze ve zřizovateli, naším je město, u kolegů kraj. Poskytovaná péče je u obou stejná. Menší rozdíl je v úhradě, jsme zatím trochu levnější, ale postupně se částky poplatků srovnají podle zákona na stejnou úroveň.
Pod naše zařízení spadají byty s pečovatelskou službou v Baldovské a Břetislavově ulici a 24hodinová pobytová služba je poskytována v novém penzionu v ulici Prokopa Velikého. Patří k nám ještě Reha-centrum pro zdravotně postižené.
Mamince zemřel manžel, brzo bude potřebovat intenzivnější péči. Kdy se musí zažádat o místo v penzionu?
Doporučuji po 65. roce podobnou situaci řešit v předstihu, ať se jedná o akutní stav, nebo ne. Podání žádosti je určitý formální krok, ale je dobré, když se nepodcení. Když ji klient nemá, řeší se pak vše na poslední chvíli, bere se, co je, kde je zrovna místo. Je taky dobré se přijít dopředu k nám podívat, aby klient viděl, jak to u nás funguje, aby později nepřicházel do neznámého prostředí. Když může senior zůstat ve svém rodinném prostředí, je to nejlepší, co může být, ale je důležité připravit se i na to, když už to nepůjde.
Co vše by měl mít s sebou člověk, když k vám přichází?
Máme připravený základní seznam věcí. Kromě běžných (například oblečení) doporučujeme, aby měl s sebou něco, co ho spojuje s domovem. Může to být nějaká drobnost – hrneček, květina, obrázek nebo třeba budík. I televize, pokud je na ni zvyklý. Vyjdeme vstříc všem požadavkům, pokud je možné je realizovat. Někdo má třeba na stěně celou galerii z fotek své rodiny. Není to problém, jen natlučeme více hřebíčků do zdi.
Může se do penzionu dostat spolu manželský pár, když je jeden z manželů ještě plně soběstačný?
Ano. Samozřejmě, je možné, aby přišli oba spolu.
Pokud nestačí důchod na zaplacení poplatku, jak se takové situace řeší?
Pokud nestačí důchod, měla by seniorovi přispět rodina. Podle zákona o rodině má povinnost přispívat rodinným příslušníkům na životní náklady. Pokud i tak nevystačí, musí nastoupit státní sociální příspěvek.
Pečujeme doma o maminku. Slyšela jsem, že v případě potřeby můžete krátkodobě zajistit péči o ni. Co je k tomu zapotřebí podniknout?
Ano. Této službě se říká odlehčovací péče. Je třeba vyplnit žádost, včetně potvrzení o zdravotním stavu od lékaře. Pak se musíme domluvit na termínu, protože máme dost čekatelů, je třeba se včas objednat.
Nedávno se dostavěl nový penzion. Ale i tak je problém se sehnáním místa. Je to pravda?
Je. Zařízení máme naplněno. Máme i čekatele na zařazení. Potřebujeme mít vyrovnaný rozpočet a k tomu je třeba maximální naplněnost. Jsme rádi, že můžeme péči domažlickým občanům poskytnout.
Nelíbí se mi, že se o mou maminku bude přes noc nyní starat pracovník sociálních služeb místo zdravotní sestry jako dosud. Z jakého je to důvodu?
Jedná se o jedno z úsporných opatření, ke kterému jsme museli přistoupit poté, co nám byla pro letošek snížena dotace o 750 tisíc korun. Jedná se o to, že od 22 hodin do 6 hodin ráno je zajištěna ošetřovatelská péče, v ostatní hodiny zdravotní péče. Jsme jedno z mnoha zařízení v republice, která k podobnému kroku přistoupila. Chci ujistit klienty, že je noční péče zajištěna. Máme nastavenu i možnost konzultovat kdykoliv v noci zdravotní stav klientů s paní doktorkou a vrchní sestrou, v případě potřeby je u nás sanitka do několika minut. Za celé tři dosavadní roky jsme zákrok sestry potřebovali v noci jedinkrát. Toto opatření je samozřejmě konzultováno i se zřizovatelem. Platí ve všední dny, přes víkend je zdravotní služba zajištěna po celých 24 hodin.
Otec půjde za dva měsíce na operaci. Špatně se teď pohybuje. Je možné si někde půjčit vozík?
Samozřejmě tato možnost je v naší půjčovně kompenzačních pomůcek. Je tam široký výběr podle váhy i potřeb klienta . Ven je vhodnější ten se širšími gumami. Výběr máme velký.  Kromě vozíků půjčujeme třeba polohovací postele, o které je mezi klienty v domácnostech velký zájem. Ty nabízíme jako jediní v širokém okolí. Stává se, že si je půjčují i lidé z Plzně.
Působíte stále energicky a pozitivně. Přitom ve vaší práci nejsou jen veselé zážitky. Čím se nabíjíte?
Dopingem je pro mě vnouček a zároveň i spokojený klient a příroda. Energii dobíjím ve společnosti člověka spokojeného, harmonického, dobře naladěného. A pokud mám zpětnou vazbu od klienta, že se mu u nás vede dobře, že se třeba dostal z nejhoršího, je to pro mě síla jít zase dál.
Zapojují se i ležící pacienti do společných aktivit?
Samozřejmě. Snažíme se, aby co nejméně zůstávali na lůžkách, vysazujeme je do křesel nebo na vozík. Můžou se zúčastnit i jakékoliv společenské akce, kterou pořádáme. Je to pro ně vždy změna, přispívá to k jejich aktivizaci. Také se snažíme, aby jedli u stolu, nikoliv třeba v posteli.
Během Chodských slavností se u penzionu koná vždy koncert dechovky. Neuvažujete o častějším pořádání těchto koncertů?
Pokud bychom je chtěli pořádat častěji, potřebovali bychom více peněz. Ne vždy se podaří sehnat dobrou duši, která nám nějaké prostředky poskytne. I během roku pořádáme podobné akce v naší jídelně. Měsíčně je to Den s harmonikou, tradiční je Seniorský bál s dechovkou Domažličanka. Mohu navíc slíbit, že letos o Chodských slavnostech budeme mít poprvé koncerty jak v sobotu, tak v neděli.

Autor: Josef Babor

8.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z bělského Country večera.
5

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Josef Thomayer

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Tři zranění a půlmilionová škoda po nehodě u Meclova

Meclov – Nedodržení bezpečné vzdálenosti mezi auty bylo příčinou pondělní podvečerní nehody u Meclova.

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení