„Náš skanzen sice není otevřen pro veřejnost, ale v mapách a turistických průvodcích na internetu je 'prozrazen', takže se jednou za čas objeví nějaký cyklista, aby se podíval," vysvětluje místokrál Vousova kmene František Vávra.

Keltský skanzen v Jivjanech už od roku 2007 budují členové Keltské divadelní společnosti Vousův kmen. Jedná se o osadu, ve které lze alespoň zprostředkovaně nahlédnout do života Keltů mladší doby železné.

Najdeme v něm pohřební mohylu, hrnčířskou a kolařskou dílnu, obětní oltář a modly. Členové kmene dokončují budovu sýpky a v letošním roce budou pokračovat ve stavbě největší budovy ve skanzenu panského domu. V budoucnu bude areál skanzenu obehnán opevněním, v současné době již stojí část dřevěné palisády a takzvaného polského plotu. Místokrál Bregon, kmenový král Rostislav Fejt a další členové kmene také pracují na několik metrů vysoké vstupní bráně. Do budoucna jsou naplánované další hospodářské i obytné stavby.

Široká veřejnost měla možnost do skanzenu nahlédnout zatím pouze jednou, loni v srpnu, kdy se zde konal Keltský den a členové kmene návštěvníkům předvedli jednotlivé stavby, ukázky dobových řemesel i galsko-římskou bitvu. Tuto jedinečnou příležitost prohlédnout si skanzen Vousův kmen pro velký úspěch zopakuje i letos, a to 17. srpna.

„Až skanzen celý doděláme, respektive alespoň jeho většinu, zavedeme pravidelnou otevírací dobu a lidé si ho konečně budou moci přijít prohlédnout dle libosti," dodal za závěr místokrál.

30. duben: Keltský svátek Beltine

Beltine či Beltain je jeden z nejvýznamnějších keltských svátků. Slaví se v noci z 30. dubna na 1. května a je populární i v dnešní době. Je oslavou příchodu jara, teplého období, plodnosti a vítězství života nad smrtí. Slovo beltine znamená oheň a současně odkazuje na boha Bela. Při jeho oslavách se zapalovaly velké ohně, které očišťovaly od neduhů a zlých myšlenek. Tento zvyk se postupem času vyvinul v tradiční 'pálení čarodějnic'. V předvečer Beltainu se také milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná pochází zvyk líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.