Společnost pro vybudování památníku, která pro tento účel vznikla a jsou v ní ´budovatelé´ kašny na domažlickém náměstí, už má v ruce návrh stavby.

„Můj námět přeměnil v návrh Václav Novák z Unie výtvarných umělců. Původně jsem se zaobíral myšlenkou, že pojmu památník jako rozhlednu. Pak ale zvítězil památník ve tvaru kalichu, neboť kalich byl ve své době symbolem rovnosti a snášenlivosti,“ říká autor námětu a hlavní iniciátor stavby Miloš Novotný, ředitel pražského ateliéru Citadela.

„Ne, že bych neměl co na práci, ale jako rodáka mne vždy mrzelo, jak vypadá nedostavěný pomník husitům na Baldovském návrší. Bitva u Domažlic byla v kontextu evropských a světových dějin událostí naprosto výjimečnou a na dlouhou dobu určila další vývoj evropských dějin,“ dodává Novotný.

Domažličtí zastupitelé měli možnost při svém posledním zasedání vidět trojrozměrnou vizualizaci návrhu, kterou zpracoval architekt Zdeněk Lstibůrek z Barrandovských ateliérů. Seznámili se také s vyjádřeními několika různých subjektů

„Domníváme se, že se jedná o neobyčejně záslužný záměr, který navazuje na nejlepší domácí tradice, a ze všech sil ho podporujeme,“ uvedl v dopise starostovi Miroslavu Machovi děkan Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy Jan B. Lášek.

Stavbu pomníku pak vítá i Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví – Psohlavci v Praze.

„Po zhlédnutí komentáře výbor sdružení jednomyslně dospěl k závěru, že výstavba památníku by byla významným historickým počinem. Vítězství husitů v bitvě u Domažlic se stalo velkou dějinnou událostí, která svým významem přesáhla dimenzi českého národa. Podporujeme a doporučujeme vystavět dílo, které významně přispívá k posilování národního povědomí a hrdosti na dobu, která patřila k nejslavnějším v historii českého národa,“ uvedl za sdružení Psohlavci jeho předseda Václav Kupilík.

Nápad vystavět konečně na Baldově úctyhodný památník tak získává stále více příznivců. Počítá se s tím, že na dílo by mohly být použity různé dotace, v úvahu přichází – stejně jako v případě podobných záměrů – veřejná sbírka.