Občas se v médiích objeví zpráva o tom, že ten který ´hříšník´ nemohl být odsouzen kvůli tomu, že soudy nekonaly rychle.

To, proč soudy nestíhají, lze vydedukovat. Stačí být u několika soudních líčení, na něž byli pozváni svědci, avšak nedostavili se. A těch v poslední době, řekla bych, přibývá.

Namátkou mohu uvést dnešní soudní jednání, kdy se Okresní soud v Domažlicích snaží už od 19. ledna rozklíčovat, jak to vlastně bylo v kauze poškozování věřitele, k němuž mělo dojít v autobazaru v Březí provozovaném Asociací nezávislých likvidátorů. Muselo být odročeno na srpen.

A nemusíme chodit daleko. Jednačtyřicetiletý Němec, který ´vezl´ loni v listopadu na kapotě 43letou ženu deset kilometrů od Folmavy až k Hadrovci a hrozí mu trest odnětí svobody na tři až deset let, zatím také nestanul před soudem. Na nařízené jednání se totiž vůbec nedostavil a muselo být odročeno z května na červenec. A dalo by se pokračovat…

Když jsem hovořila o věci se známým právníkem, sdělil mi, že podobné táhnoucí se procesy se mu nelíbí, ale vše je prý zapříčiněno tím, že sankce za nedostavení se k soudu jsou velmi nízké. Pokud by kdokoli předvolaný věděl, že ho za bezdůvodnou nepřítomnost u soudu čeká tučná pokuta, asi by ubylo těch, kteří soudy u nás neberou příliš vážně. Pravda, může je předvést na další jednání policie, ale ta by se měla raději věnovat jiným činnostem, než je předvádění předvolaných k soudu.

Vůbec se tedy nedivím tomu, že někteří poškození se nemohou hned tak dočkat odškodnění, když soudy kvůli nezodpovědnosti a laxnosti některých předvolaných nepracují náležitě rychle.