Již před více než dvěma měsíci zadrželi policisté v Poběžovicích dodávku, ve které se tísnilo 26 běženců z Afghánistánu a Pákistánu včetně 12 dětí, mířících do Německa. Migranti byli následně převezeni do zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku a v Drahonicích na Lounsku.

Přibližně polovina z nich již je na svobodě, zbytek tam stále zůstává.

„Jedna čtrnáctičlenná rodina již byla propuštěna, protože mimo jiné uplynula lhůta pro zajištění, jiná sedmičlenná rodina je stále v Bělé-Jezové a dalších pět osob v zařízení v Drahonicích," uvedla krajská policejní mluvčí Martina Korandová.

V Česku cizinci zůstat nehodlají, podali si žádost o azyl v Maďarsku či Bulharsku. Namísto plánované cesty do Německa v dodávce převaděčů se tak vrátí do zemí, ze kterých do Česka přijeli.

„Všechny zmíněné osoby i nadále zůstanou v zařízeních pro zajištění cizinců, dokud jim příslušná země neudělí azyl nebo dokud neuplyne zákonná lhůta či neodpadne důvod pro zajištění," dodala mluvčí.

Řidič a spolujezdec, kteří 26 uprchlíků natěsnaných v nákladovém prostoru dodávky převáželi, uprchli z vozu, když se je policie u Poběžovic snažila zastavit. Dosud nebyli dopadeni.

„Po dvojici převaděčů stále pátráme," řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. „Navázali jsme mezinárodní spolupráci, spolupracujeme s německou i s rumunskou policií," podotkla.

Kriminalisté posádku podezřívají z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Dosud neznámí pachatelé naložili 26 uprchlíků na nezjištěném místě v Maďarsku do bílé dodávky Peugeot Boxer a chtěli je převézt přes Česko do Německa. Dostali se jen do Poběžovic, kde bylo jejich vozidlo (o kterém policisté předem věděli, neboť již v minulosti převáželo uprchlíky) stavěno hlídkou poběžovických policistů.

„Řidič vozidlo zastavil ještě dříve, než k policistům dojel, a spolu se spolujezdcem z kabiny utekli neznámo kam," popsala domažlická mluvčí Brožová. „Přitom v nákladním prostoru vozidla zůstalo uzamčeno výše zmíněných šestadvacet osob. Pachateli tohoto trestného činu hrozí trest odnětí svobody až na dva roky," dodala.