To je výbava největšího z betlémů, které jsou po celý tento týden vystaveny v Muzeu Chodska v Domažlicích. Byl vyroben v Provence a je jedním ze stovky kusů, které na tuto unikátní výstavu zapůjčili Veronique a Francise Rebouillet z francouzského partnerského města Ludres.

„Jsou členy Francouzského sdružení přátel betlémů," připomněla Marie Hanáčíková z domažlického muzea. Manželé zapůjčili vzácné exponáty z Haiti, Madagaskaru, Filipín, Izraele, Peru, Mexika, Ekvádoru, Chile, Brazílie, Kolumbie a mnoha dalších exotických zemí. Některé z nich vynikají svojí miniaturností, některé materiálem, ze kterého byly vyrobeny. Jeden z peruánských byl vytvořen z alabastrového vejce, etiopský z černého ebenového dřeva a burkinofaský z mosazi.

Devět betlémů zapůjčil ze své soukromé sbírky Johann Dendorfer z Furthu im Wald, který je prezidentem Světové asociace betlémářů. Výstavu doplňují i čtyři kusy ze sbírek Muzea Chodska.

Mimořádná příležitost  zhlédnout krátkodobou expozici potrvá jen do soboty 1. prosince.

„Poté se exponáty vrací do Francie. Musí tam být na svátek svatého Mikuláše, který je pro místní velmi významný," vysvětlila Hanáčíková.
Výstava je v Chodském hradu otevřena denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.