Velkou radostí a zároveň vyvrcholením dvouleté snahy se stalo včera odpoledne osazení speciální pozorovatelny do vod Lomečku na Domažlicku.

´Drobečka´ o hmotnosti 32 tun dal do vody obrovský jeřáb. „Kabina měří přes 11 metrů. Nahoře je nástupní šachta se žebříkem, která má průměr metr dvacet. Nejdůležitější je pozorovací kabina dole, tu jsme vyrobili ze železniční cisterny. Má průměr zhruba tři a půl metru a je v ní osm okének,” seznámil v pravé poledne diváky, jichž přišly desítky, s parametry zařízení předseda potápěčského klubu Jaroslav Hudec a představil vzácné hosty, zástupce Svazu českých potápěčů i firem, které OSACu s výrobou neobvyklého zařízení pomáhaly.

Zajímalo nás, jak drahého dílo budou hostit vody Lomečku. „Nákup cisterny, materiál a práce firem stály kolem tři čtvrtě milionu korun. Pomohl nám svaz potápěčů, který vše z poloviny dotoval. Když připočtu naše brigádnické hodiny, dostanu se na milion,” odpověděl Hudec.

„Je pěkné počasí a tady je navíc atrakce, na kterou jsme se s kamarádkami přišly podívat,” řekla Deníku Anna Horáková ze sousední obce s tím, že takovou krásnou lokalitu určitě nemají všude, a proto do Lomečku ráda chodí.

Vůbec nejjednodušší bylo spustit kabinu do vody tak, aby spočinula na předem vybraném místě. Teprve pak začala mravenčí práce s jejím osazením na dubové ´nožičky´ na dno.

„Přišel jsem se podívat, protože Lomeček je moje ´srdeční´ záležitost. Moc pracuji, potřebuje si odpočinout a chtěl jsem taky vidět Zdeňka,” uvedl Michael Rittstein, profesor AVU Praha. Vodu tu má mnohokrát vyzkoušenou jako zdatný plavec, je však nejen pravidelným účastníkem zdejších mezinárodních sochařských sympozií, ale správce vodní plochy Zdeněk Zrůst ho zasvětil i do potápění.

Po vyvážení kabiny, aby stála rovně, přišla na řadu instalace lávky, po které do ní bude přístup suchou nohou. Divákům v tu dobu zpříjemňovala čekání holandská skupina Taborak Brothers.

Potápěči si dávali záležet, vše muselo perfektně ´sedět´. proto se i stalo, že někteří nedočkavci pomalu odcházeli. Pouze ´skalní´ si nenechali ujít okamžik, kdy lávka pevně spočine v držácích na obrubě.

„Všechno se podařilo. Kabinu jsme sem z Plzně dostali, včera jsme si její ponoření vyzkoušeli. Ale hlavně se těšíme na její používání. Včera jsem byl pod vodou a koukal, jak to tam pasovalo, a tam už i ty ryby na nás byly zvědavé,” smál se předseda potápěčů Hudec.

A zatímco na jeho kolegovi Jiřím Frühaufovi bylo navigování jeřábníka a komunikace s potápěči, kteří si museli své odpracovat ve vodě, předseda klubu očekával v 15 hodin příjezd bratra dominikána. Ten měl kabině i potápěčům udělit požehnání.

„Je to pro mne velká čest, že mne pozvali. Není to běžné žehnání, ostatně ani taková kabina. Ještě nikdy jsem něco obdobného nedělal a cením si toho i jako potápěč,” překvapil nás svým koníčkem Prokop Jan Bahník z Dobřan, jinak člen potápěčského klubu Kanic Plzeň.

„Pro mne dnešek znamená velký přelom v životě. Tři noci jsem nespal, aby všechno klaplo. Ještě si dneska ani moc neuvědomuji, co Lomeček kabinou získal. Každopádně se odstartovala pro lidi nová možnost prohlédnout si svět pod hladinou,” odpověděl na naši otázku unavený, ale viditelně šťastný správce Zrůst.

close Jaroslav Hudec myslel na všechno, a proto získali hosté i ti, kteří se na umístění kabiny podíleli, tento certifikát. zoom_in

UNIKÁTNÍ POZOROVATELNA

Zařízení umožní sledovat potápěče i život pod vodou, aniž by se člověk musel namočit či obléci si neoprén, bude zhruba měsíc ve zkušebním provozu. Práce dirigoval a prováděl jako ´suchozemec´ Jiří Frühauf, kolegové potápěči pomáhali z vody.