„Máme tady sto padesát holubů nejrůznějších plemen a výstava je zaměřená na holubáře. Naše organizace sdružuje 22 chovatelů drobného hospodářského zvířectva, zaměřují se hlavně na chov drůbeže, králíků a holubů," vysvětlil Deníku Alois Kroa, který je tři měsíce na postu předsedy ZO Českého svazu chovatelů Únějovice.

Veškeré exponáty výstavy nepocházely od únějovických chovatelů. „V naší organizaci má holuby na starosti pan Fišer. Obvolal známé holubáře a díky tomu zde máme holuby prakticky z celého kraje – například z Plzně, Domažlic a Nýrska," vysvětlil předseda Kroa.

„Třebaže bydlím v Úboči, přidal jsem se k únějovickým chovatelům, navnadil mne před lety tatínek současného předsedy. Výstavu holubů jsme dnes uspořádali k letošnímu padesátému výročí založení spolku," doplnil Václav Fišer, jehož holubi nemohli na výstavě chybět.

Na výstavě bylo možné vidět i plemena, která nejsou právě běžná, například kudrnáče nebo bílé holuby s černou skvrnou na hlavě.

„Je to český stavák bílý s černým plamínkem a jejich chovatelů je asi pět v republice. Na chov je velice náročný, protože musí mít plamínek a čistý zobák. Většinou se však líhnou holoubata s plamínkem a černým zobákem, nebo sice s čistým zobákem, ale bez plamínku. Těch je 90 procent," vysvětlil nám člen únějovického spolku Jindřich Macán z Chudenic.

Jen za první hodinu a půl po zahájení si na výstavu našly cestu zhruba čtyři desítky lidí, přičemž přicházely celé rodiny. Pro děti bylo příjemné, že chovatelé přichystali tombolu, v níž se nacházely i živé ceny.

„Vyhrála jsem holuba, ale vyměnila jsem ho za zakrslého králíčka," ukazovala nám nového kamaráda štěstím zářící sedmiletá Vaneska Krobotová.

„Jsem ´nadšená, protože už máme doma čtyři morčata," doplnila dceru paní Michaela. V té chvíli už věděla, že tento králíček nebude jediným přírůstkem do rodiny.

„Já jsem také vyhrál, mám angorského králíčka. Doma už máme kočku, pak i rybičky," přidal se 10letý Tadeáš.

„Domácí se hodně snažili, opravdu se vyšvihli, mají to tady i pěkně vyzdobené. Je třeba je hodně pochválit. Mně se tu nejvíce líbí červení pštrosi," sdělil na dotaz Deníku návštěvník takzvaně z oboru, předseda staňkovských chovatelů Josef Baxa.

„Pan Baxa je dlouholetý chovatel, jeho pochvala v každém případě potěší," reagoval předseda pořádající chovatelské organizace.

Další z výstavy ZDE