Po pachateli krádeže 54 slunečních panelů z fotovoltaické elektrárny u Holýšova stále pátrají policisté.

Neznámý lupič odcizil panely v době od 21. do 23. března a poškozené firmě vznikla škoda za 1 049 760 korun.

„V oboru solárních panelů pracuji už dlouho a tohle je první případ krádeže takového rozsahu. Panely se kradou ze skladů, ale nezažil jsem, že by někdo odcizil takové množství již nainstalovaného zařízení,“ uvedl Jiří Boušek ze společnosti dodávající sluneční panely.

Podle něj muselo být sejmutí solárních panelů z konstrukce velmi obtížné. Vyjmout inbusové šrouby, které je drží, je náročné i časově a lokalita byla navíc obehnána plotem s ostnatým drátem.

Váha jednoho panelu je kolem 20 kilogramů a je nepravděpodobné, že by vše zvládl pouze jeden člověk. Zda–li bylo pachatelů více a jak loupež proběhla, vyšetřuje policie.

„Případ je v šetření a z taktických důvodů nemůžeme podat žádné bližší informace,“ sdělila mluvčí domažlických policistů Vladislava Čejková.

„Je nepravděpodobné, že by si panely nainstaloval na svůj dům, či je sám nějak využil,“ tvrdí Bošek s tím, že majitel musí získat povolení od ČEZu, obecního úřadu či Energetického regulačního úřadu, který kontroluje dokumentaci zařízení včetně faktury od zhotovitele panelů.

„Cena jednoho solárního panelu se pohybuje kolem 15 tisíc korun a nelze ho rozmontovat na náhradní díly,“ popisuje Bošek. „Obchodovat s nimi samozřejmě lze, pomocí inzerátu či nějakým jiným ´pokoutním´ prodejem,“ dodává.