„Je to velký problém. Jeho rozsah se postupně zvyšuje posledních pět let," konstatoval Jaroslav Zavadil, ředitel Domažlických technických služeb. „Lidé přestávají velkoobjemový odpad odvážet do sběrného dvora a dávají ho vedle zmíněných nádob," dodává. Lidé tak porušují nejen zákon o odpadech, ale i městskou vyhlášku o komunálním odpadu.

„Ročně nás náklady na úklid takto špatně uloženého odpadu stojí několik set tisíc korun," vyčíslil Zavadil a pokračoval: „Tomuto úklidu se naši lidé věnují pravidelně v pátek. Musí vyjet s technikou a uklidit ho. Kromě velkých finančních nákladů je dalším důsledkem i to, že zaměstnanci jsou jeden z pěti pracovních dnů vytíženi touto činností a nemohou provádět jiné potřebné práce."

Na znečišťování okolí nádob na separovaný odpad se zaměří domažlická Městská policie.

„V minulém týdnu jsme ve Voborníkově ulici zaznamenali vedle kontejnerů hromadu věcí – mj. skříň. Naše hlídka vypátrala v okolí původce nepořádku, který se k tomu přiznal. Byla mu udělena pokuta v blokovém řízení, odpad naložil a odvezl," popsal aktuální případ velitel domažlických strážníků Petr Kubal.
Přidal i další případ v Kunešově ulici, kdy byl opět vypátrán občan, který vyhodil krabici s věcmi a i on dostal od strážníků pokutu.

„Domažličtí občané mají uložení velkoobjemového odpadu ve sběrném dvoře zadarmo," připomněl Kubal.

Strážníkům k určení původců odpadů může sloužit i městský kamerový systém.

V Horšovském Týně není situace lepší.

„U nás je to bohužel přesně to samé. Kontejnery na separovaný odpad vyváží firma EKO-SEPAR z Nýřan, ale my kolem nich musíme uklízet nepořádek, který tam lidé nechají," říká jednatel společnosti Bytes Horšovský Týn Zdeněk Křivka. „Jezdíme ke kontejnerům uklízet dvakrát týdně, což město stojí spoustu peněz navíc. Lidé tam nechají klidně televizi, gauč, pneumatiky. Je to hrozný nešvar. Přitom tu lidé mají sběrný dvůr, který je zadarmo, stačí to tam jen odvézt," dodává s tím, že Bytes občanům za poplatek s odvozem klidně pomůže.

„Chtělo by to na kritických místech mít kamerový systém, abychom alespoň pár lidí nachytali a vypátrali, jako se nám to povedlo u sběrného dvora, kde kamery jsou. Tam totiž lidé klidně přivezou odpad, a když zjistí, že má sběrný dvůr zavřeno, prostě ho tam nechají ležet," poznamenal Křivka a dodal, že nejen kontejnery na separovaný odpad, ale i sběrná místa s popelnicemi u bytových domů čelí stejnému problému.

Autoři: (job,seb)