Poté, co tam TJ Sokol Újezd uspořádala svůj bál, se prostory uzavřely. Po dlouhém snažení totiž získala obec do svého vlastnictví zbývající část kulturního domu.

„Kulturní dům se stavěl společně z prostředků tehdejšího JZD Budovatel Draženov a MNV Újezd. Po revoluci se objekt rozdělil. Obci připadl sál a družstvu část objektu, kde byla kuchyně, výčep, sociální zařízení a šatna. Pozemkově však zastavěná plocha zůstala obci. Družstvo později prodalo svůj díl muži, který v objektu provozoval diskotéku," připomíná starosta Václav Kalčík.

A právě dluhy majitele poloviny ´kulturáku´ vyvolaly dražbu, do níž chtěli Újezdští v říjnu 2012 zasáhnout, aby získali celý objekt, neboť do sálu byl přístup jen přes prostory spolumajitele objektu. Dražba však byla na poslední chvíli zrušena.

„Hlavní věřitel podnikatele, Česká spořitelna, dal podnět a vše převzal insolvenční správce," popisuje anabázi starosta.

Nakonec se Újezdským podařilo zakoupit zbývající část objektu tak, aby si sál i jeho příslušenství mohli přizpůsobit svým potřebám. Ještě předtím museli újezdští sokolové a hasiči v rámci brigád odstranit rezavé radiátory i prasklé rozvody vody, z roky uzavřeného nočního klubu v horním patře vyklízeli spoustu zatuchlého čalouněného nábytku.

V sále byla v rámci zateplení objektu, které se ještě provádí, vyměněna všechna okna i únikové dveře. Vytápění bylo změněno na plynové, modernizace se dočkaly šatna i sociální zařízení. Z podlah i ze stěn zmizely nevzhledné a začouzené koberce. Ty v prostorách vstupu nahradila dlažba, stejná je použita i v koutku sálu, odkud bude podáváno občerstvení. V sále byly zachovány parkety, ale prošly důkladnou údržbou, takže se nyní nádherně lesknou. Na první pohled upoutají nové vchodové i další dveře přímo v budově.

„Firma parkety přebrousila a počátkem tohoto týdne ještě natřela," vysvětlil Kalčík.

V pátek 6. února se v kulturním domě horečně pracovalo. Pracovníci kdyňské firmy Dvořák zavěšovali do sálu lustry a současně probíhala i revize elektrických rozvodů. Vždyť první akce se v sále uskuteční již dnes!

Starosta Újezda se netajil se spokojeností, i když připustil, že páteční odpoledne a podvečer a možná i sobotní den budou ještě hektické.

„Přijdou místní ženy, aby to tady uklidily a přichystaly vše na zítřejší bál. Ještě sem také musíme dát stoly a židle, nějaké přivezeme i ze Stříbrnky. Nemám obavy, že se to nestihne, neboť máme šikovné ženy, které stačily při minulé brigádě veškerá okna v sále umýt zhruba za dvě hodiny," pochvaluje si starosta.

Dodává, že těmito pracemi vylepšování kulturního domu zdaleka nekončí.

„Ještě je třeba udělat něco s balkonem, možná i s přístupovým schodištěm. Musíme se také domluvit, zda dáme k oknům závěsy, případně záclony. Čeká nás i modernizace hospůdky v přísálí," uvažuje.

Dnes večer si ve zmodernizovaném sále mohou Újezdští poprvé po desítkách měsíců zatančit.

„Až sem přijdou na bál – i když to tu není stoprocentně hotové – uvidí, jak to tu vypadá. Po více než 20 letech je sál opět tak velký, jako býval, když se kulturní dům postavil. Hlavně poslední týdny byl stres, jestli se to stihne. Dnes, jak vidíte, se vše podařilo, aby tu zítra mohl být Hasičský bál," konstatoval starosta.

„Když jsme druhou polovinu kulturáku koupili, koupili jsme si vlastně starost, což už se projevilo. Ale myslím si, že to občanům vyhovuje a jsou rádi, že je vše zase naše," zakončil spokojeně Kalčík.

Zdroj: Youtube