„Byl jsem tu naposledy ve středu odpoledne, další dny jsem měl práci jinde,“ řekl Rada poté, co na místo volal policejní linku 158 (na snímku). „Jsou na výjezdu, musím na ně počkat,“ řekl nám s tím, že v okolí chalupy zmizely veškeré kryty kanálových vpustí, zloději neušetřili ani čistírnu odpadních vod, kde zmizel jeden z krycích ocelových plechů. Ve všech případech došlo k obnažení nebezpečně hlubokých šachet.

Na to, kdo rošty za účelem následného prodeje do kovošrotu ukradl, má vlastní názor. „Je to určitě nám všem dobře známá skupina obyvatel. Už nebudou mít na prodej jablka z okolí silnic, tak se zřejmě vrhli na kanály,“ říká.

Hrádek však nebyl v okolí Újezda jediným místem, které ´kanálníci´ – zloději kanálových roštů – navštívili. „Ve středu jsme tu byli uklízet, dnes jsem sem ještě zajela pro nějaké věci,“ řekla nám správkyně areálu tábora domažlické pionýrské skupiny Mír Zdeňka Kozová. Zloději nejenže sebrali železné kryty asi pětimetrové strouhy protínající vjezd do tábora a velký kulatý poklop před vstupem do budovy, ale nepohrdli ani malými rošty pod svody z okapů. „Nejhorší je, že teď na zimu je nemůžeme koupit. Byla by to zbytečná investice. Štve mě to moc, neboť v táboře má s dětmi naplánovaný pobyt Honza Pangrác. Musíme díry zajistit,“ dodala.

Poklopy kanálů, jak jsme mohli zjistit, se ztratily ve stejné době i jinde. „V pátek jsme zaznamenali tři nové případy krádeží litinových poklopů kanálů,“ uvedla včera Deníku policejní mluvčí Vladislava Čejková. Podle jejích slov se poklop dále ztratil také oprostřed komunikace v obci Babylon. „Tam byla vzniklá škoda vyčíslena na tři tisíce korun, na Hrádku a v pionýrském táboře pak shodně činí škoda 4 800 korun,“ uvedla mluvčí s tím, že případ je šetřen jako přestupek proti majetku.

Pachatel krádeží, pakliže se ho podaří odhalit, bude předán domažlické radnici, kde s ním bude vedeno správní řízení. V něm mu samozřejmě hrozí pokuta. Pokud by se ve všech zmíněných místech jednalo o stejného pachatele, může být případ vzhledem k výši škody překvalifikován.