Ani vysoký věk nebrání na přelomu dubna a května Marion Kirkhamovi v dlouhé cestě z USA na Domažlicko. Vrací se do míst, kde zahynul 30. dubna 1945 při plnění bojového úkolu jako poslední americký pilot na evropském bojišti jeho 21letý bratr Virgil Paul Kirkham.

Stejné období poznamenává těšením i očekáváním již od roku 2006 i život letos 81leté Zdeňky Sládkové z Trhanova. Právě díky ní bylo i v dobách totality místo dopadu letadla P-47D Thunderbolt ze 377. stíhací peruti 362. stíhací skupiny pietně udržováno.

Virgil Paul Kirkham, ze 377. stíhací peruti 362. stíhací skupiny Americké armády zahynul při bojovém letu s P-47D Thunderbolt v Zadní Hoře mezi Újezdem a Trhanovem. Bylo mu pouhých 21 let.

K skromnému pomníčku v Zadní Hoře mezi Újezdem a Trhanovem vloni přibyla pamětní deska letci-hrdinovi na budově Obecního úřadu Újezd.

„Rodina Kirkhamova by měla dneska přiletět, po roce se zase uvidíme. Když za mnou bratr pilota přijel 15. srpna v ´95. roce poprvé s kamarádem, bylo to o hodně složitější, protože já ani sousedka jsme neuměly ani slovo anglicky. Už se těším," uvedla včera Deníku Sládková .

Na příjezd M. Kirkhama se těší i členové Indianhead Clubu Pilsen, který inicioval spolu s obcí Újezd odhalení pamětní desky. „Společně s obcí Újezd, Marionem Kirkhamem a jeho rodinou i dalšími vzácnými hosty zveme na pietní akt vzpomínající poručíka Virgila Paula Kirkhama. Koná se v pondělí 30. dubna od 15 hodin před budovou obecního úřadu a bude pokračovat od 17 hodin v Zadní Hoře u pomníku letce," vzkazuje Ivan Rollinger z uvedeného klubu.