Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Újezd už nehyzdí dráty, vodu mají obyvatelé ´za hubičku´

Újezd /U VÁS NA NÁVŠTĚVĚ, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Ves, na niž shlíží od roku 1895 z Hrádku J. S. Kozina, prošla ta poslední dobu řadu změn.

6.3.2014
SDÍLEJ:

VÁCLAV KALČÍK. Na židli starosty obce Újezd spočinul po volbách v listopadu roku 2002.Foto: Deník/Milena Cibulková

A nejen o změnách jsme hovořili s tamním starostou, který je v čele Újezda od listopadu 2002 – 57letým Václavem Kalčíkem.

Píše se rok 2014. Co má obec před sebou, jaký bude?

Vše má návaznost na rok 2013, který byl jedním z nejsložitějších za dobu, co jsem ve funkci, zejména s ohledem na finanční prostředky.

Proč?

Loni jsme měli vysoký rozpočet, přesahoval částku 8 milionů a počítal s investičními akcemi. Během roku přišly další. 1,1 milionu nás stálo uložení elektrického vedení do země, takže nám i ze zbývající části Újezda zmizely dráty. O tom, že ČEZ má takový záměr, jsme sice věděli, ale loni jsme ho nečekali, současně jsme potřebovali udělat i nové veřejné osvětlení. Druhý nepředpokládaný výdaj byla koupě kulturního domu. Majitel se dostal do problémů a byla vyhlášena insolvence. Okamžitě jsme potřebovali milion a šest set tisíc, abychom objekt, který stojí na obecním pozemku, mohli koupit. Oproti plánu jsme tedy loni potřebovali navíc téměř 3 miliony.

Kam jste pro ně sáhli?

Nechceme obec zadlužit, proti úvěrům jsou i obyvatelé. Někteří tehdy říkali: Tak si na osvětlení půjčte! Nakonec jsme si brát úvěr nemuseli. Peníze se nám vrátily prostřednictvím dotací, když jsme předem zainvestovali stezku k pomníčku amerického letce i vyhlídku na Hrádku. Dokonce jsme do konce roku obdrželi dotaci na stavbu zbrojnice v Petrovicích, milion a čtvrt, a my mohli tyto peníze použít na veřejné osvětlení. Zachránilo nás to, že na dotacích se nám vrátilo zpátky přes tři miliony korun. Pokud by tomu tak nebylo, máme ještě pro všechny případy prostředky na termínovaných vkladech.

Je složité čekat, zda bude dotace přidělena v plné výši?

Pouze jednou jsme od Státního zemědělského intervenčního fondu dostali méně, na 1,25 milionu korun to dělalo 15 tisíc, takže to nebyla žádná tragédie. Zatím se nám daří dostát podmínkám dotací, nenecháváme si nic pro sebe, vše vkládáme tam, kde to má být (úsměv).

Zmiňoval jste návaznost letoška na loňský rok…

Kvůli pracím jsme měli obec rozkopanou, dávalo se nízké napětí, a čeká nás tudíž na jaře úklid a opravy místních komunikací.

Kolik vás to bude stát?

Máme zpracovaný projekt na úpravu prostoru kolem pomníku padlých, který se nachází před Kozinovým statkem. Projekt s DPH sice počítá s 3,8 milionu korun, ale zahrnuje také výstavbu parkovacích míst – celkové řešení v této části Újezda. Poprvé se tam kopalo v roce 1988, když se začal dělat vodovod. Pak se tam předělávala kanalizace, zaváděl se plyn a nyní rozvody elektřiny i telefonu. Chceme to tam konečně upravit a zvelebit.

Plánujete ještě něco?

Po místních komunikacích tady v Újezdě jsme chtěli pokračovat silnicemi v Petrovicích, ale dozvěděli jsme se od ČEZU, že příští rok tam chce dávat nové vedení nízkého napětí, takže tam letos nemá cenu cokoliv opravovat. Proto se zaměříme na Újezd a pak vylepšíme Petrovice. Patří pod nás také chatová osada v Pile a jsou to tři roky, kdy jsme tam nechali jsme udělat novu cestu přes hráz z recyklátu za 3,4 milionu korun. Nyní tam budeme pokračovat dál.

Došlo ve vašem katastru ke změně, jíž si obzvláště ceníte?

Konečně jsme dosáhli toho, že se silničáři s ředitelstvím silnic a dálnic dohodli a podařilo před zimou upravit výhled na křižovatce při výjezdu z Újezda na hlavní silnici I/26. Doprava nebylo vidět na auta přijíždějící od hranic a místo bylo nebezpečné. Byly tam už dva ´smrťáky´. To, že se tam nestalo více neštěstí, je podle mne to, že křižovatku přejíždějí hlavně místní, kteří situaci dobře znají. Jednání se předtím dlouho táhla. Jsem rád, že se tenhle problém podařilo konečně vyřešit, a to hlavně díky ing. Velíškovi ze správy SÚS – jih.

Zapomněli jsme zmínit váš letošní rozpočet…

Byl sestaven jako vyrovnaný ve výši 6 milionů a dvě stě sedmdesát čtyři tisíce korun. Kolegové starostové mi jistě dají za pravdu, že je to jako věštění z křišťálové koule…

Nedá mi nezeptat se, jak je možné, že máte široko daleko nejlevnější pitnou vodu a stočné…

Je třeba si uvědomit, že nemáme správce vodovodu. O něj i kanalizaci v obou obcích se starám já. Mám na to povolení krajského úřadu, takže do ceny se nepromítají žádné mzdové náklady. Čistírna v Újezdě má náklady jen na rozbory a vývoz, je mechanicko-biolologická, nezávislá na elektrické energii. V Petrovicích mají domy vlastní čističky nebo septiky. Loni jsme ale zdražovali. Kubík vody u nás nyní stojí 9 korun a stočné je 3 koruny – obojí jsou ceny bez DPH.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
6.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Před druhou hodinou čekalo na vstup do volebního okrsku 10 v domažlické Městské knihovně Boženy Němcové asi 20 lidí.

Na Domažlicku se volí na 138 místech

Voliči v seniorském penzionu v domažlické Břetislavově ulici volili do přenosné urny.
2

Lidé mohli volit v seniorském penzionu do přenosné urny

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Moldavan kradl v Kauflandu. Při útěku ho zadrželi strážníci

Domažlice – Domažličtí strážníci byli přivoláni do domažlického Kauflandu.

V Semošicích hořelo ve sklepě

Semošice – K požáru sklepa rodinného domu vyjely ve středu před půl sedmou večer tři jednotky hasičů. Poplach byl vyhlášen profesionálům ze Staňkova a jednotkám SDH Horšovský Týn a Semošice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení