„Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť stojí bok po boku už od roku 1990. Letos si připomínáme dvě výročí. První je pětašedesátý rok Chodských slavností a potom je to 80 let od slavné mše svaté, kterou celebroval Msgre. B. Stašek v roce 1939 a která se stala manifestací českého lidu proti přicházející okupaci,“ připomněl na úvod Kamil Jindřich. „Chodské slavnosti si prošly bouřlivým vývojem na pozadí společensko-politických událostí,“ pokračoval a zároveň vzpomněl i na dění a první roky slavností v bouřlivých padesátých létech.

Oficiálně slavnosti zahájil svými slovy starosta Novák. „Dovolím si ohlásit, že letošní slavnosti a pouť považuji za zahájené,“ řekl starosta a pokračoval: „Pečlivě jsem dokonce sledoval počasí, abych se ujistil, že letošní slavnosti budou povedené a všichni jsme si je užili a sešli se zde i příští rok minimálně ve stejném počtu.“

Slavnosti každý rok navštěvuje na 70 tisíc lidí. Někteří přijíždějí i ze vzdálenějších koutů republiky. Například Anna Brázdová z Červeného Kostelce. „Jezdím na slavnosti už několik let. Nejsem tady letos poprvé a hrozně se těším na celý program a poutní mši,“ řekla Brázdová už při zahájení slavností, které hudebně doprovázel pořad Ozvěny folkloru. V něm se představují taková hudební tělesa, jež se folklorem inspirují. Jako první nastoupila na scénu dívčí skupina Vesna. Tu následovalo České srdce a konce se ujala skupina Čankišou, která svým vymyšleným jazykem a složenými melodiemi zaváněla orientem.