S rozpaky vzpomínají na své účinkování při nedávném 31. ročníku Pony expresu Tomáš a Jitka Nových z Černé Řeky. V případě tohoto expresu se jedná o štafetovou přepravu pošty na koních tak, jak fungovala v USA za dob historického Pony Expressu.

Pro Jitku to měla být druhá jízda v sedle, Tomáš jel s poštou počtvrté. Při Ponny Expresu nemohl chybět ani Jiří Lešek z Hostouně, který jel opět svoji trať Sedlčany – Libčice s kamarádem Jardou Sládkem z Třemešného.

„Jedná se o štafetovou přepravu pošty na koních, délka úseku od jednoho předávacího místa ke druhému je cirka 20 km," připomíná Nová.

Těšila se, že pojede a získá přezku za účast, ale vše se seběhlo jinak.

„Koňák, se kterým jel loni manžel, měl zdravotní problémy a manžel musel jet dva úseky. Řekli nám to však jen den dopředu, já neměla nakovaného koně, a proto jsem odmítla v zájmu jeho zdraví jet přes České Budějovice po tvrdém povrchu. Zdraví koně je mi stoprocentně přednější," vysvětluje Nová.

A zatímco Nového čekaly ještě další problémy, Lešek zvládl svůj úsek bez potíží.

„S kolegou z Tachova dojeli do Libčic v pořádku. Dokonce měli pověstné štěstí, neboť objížďka kvůli opravě mostu přes přehradu Cholín, která měřila 30 kilometrů, byla naštěstí pár dnů před jízdou skončena a most byl znovu otevřen," konstatuje Nová, která jezdce alespoň doprovázela s vozem.

Její manžel měl původně jet úsek mezi Římovem a Českými Budějovicemi, ale kvůli již zmíněné indispozici jezdce, jemuž měl předávat poštu, musel jet i další úsek.

„Druhá trasa byla z Budějovic do Ševětína. Tomáš převzal poštu v Římově přesně podle plánu a do Českých Budějovic dojel o půl hodiny dříve, než měl. I za nepříznivého počasí, kdy pršet přestalo přibližně 3 hodiny před startem, dokázal najet půl hodiny k dobru," vzpomíná Nová. O účasti na 31. českém Pony Expressu si s námi povídala Jitka Nová.

V té chvíli ona ani manžel nepřepokládali, že se vše ukrutně ´zamotá´.

„Manžel si v Českých Budějovicích vyměnil koně a dále pokračoval s kolegou greenhornem (nováčkem – pozn. red.) Ondřejem Posejpalem do Ševětína. Cestu dál jim bohužel překazila českobudějovická městská policie. Nechtěla je pustit z důvodu spáchání přestupku, neboť vjeli koňmo do historické části města, což se nesmí. Přitom Pony Express tudy jezdil bez problémů předchozích 30 let, až letos vyvstal uvedený problém," vypravuje manželka jezdce s tím, že k uvedenému problému došlo navzdory tomu, že předák jižní větve Pony Expressu včas nahlásil na tamní magistrát, že městem projedou.

„Tamní strážníci nic nevěděli. Po dlouhých dohadech oba jezdce pustili dále. Manžel s kolegou, ačkoliv ztratili přes 30 minut, dojeli na předávku pošty do Ševětína přesně podle plánu," prohlašuje.

Uvedená záležitost v Č. Budějovicích bude mít možná dohru u přestupkové komise.

„Připadá mi to nesmyslné. jako Pony Express jezdíme, abychom osvěžili dění v místech, kudy vede jeho trasa. Budějovicemi se projíždí každý rok, loni to bylo ve tři odpoledne, kdy byl v ulicích neskutečný provoz a nikdo nic nenamítal. Letos se tamtudy jelo až večer, kdy byly ulice v podstatě téměř prázdné. Kde však ti strážníci 30 let byli, když tam pravidelně Pony Express projížděl?" končí řečnickou otázkou Nová.