Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U příležitosti otevření Domu přírody Českého lesa jsme zjistili zajímavosti

Klenčí pod Čerchovem - Otázky pro záměrně vybranou čtveřici mužů. Dozvěděli jsme se i to, o čem se oficiálně nehovoří.

23.1.2016
SDÍLEJ:

Čtyřem mužům na snímku jsme položili u příležitosti otevření Domu přírody Českého lesa otázky.Foto: Deník/Milena Cibulková

Ptali jsme se:

Karla Smutného, exstarosty Klenčí p. Č.

Co říkáte na dílo, u jehož zrodu jste stál v dobách, kdy se tak trochu v bolestech rodilo?

Je hezky dotažené do konce. Realizace trvala rok a něco, ale nejsložitější a časově náročná byla příprava; dát dohromady žádosti a všechny náležitosti. Výsledek je opravdu krásný. Firma pana Kovaříka odvedla dobrou práci.

Oldřicha Kovaříka ml.Lukanus Stav Chodov

Vyskytly se během rekonstrukce nějaké věci, které vás potrápily, nebo jež jste nečekali?

Moc věcí nás nepotrápilo, ale zažili jsme řadu překvapení. Například jsme měli v projektu, že máme vybourat dveře, aby se dalo procházet od výtahu do informační služby. Sundali jsme věšák, který tam byl, vybourali jsme pět centimetrů přizdívky a našli zazděné komplet dveře s ´futrama´. To bylo velice zajímavé, o těchto dveřích vůbec nikdo nevěděl. Snažili jsme se odvést dobrou práci, aby vše dobře sloužilo.

Jindřicha Horáčka, exředitele CHKO Český les, dnes ředitele CHKO Slavkovský les

Dá se specifikovat něco, co vás v klenečském Domě přírody nejvíce zaujalo, co se vám líbilo?

Poněvadž jsem podobných Domů přírody viděl více, dovolím si říci, že tenhle má úžasné kouzlo. Je to dáno tím, že vznikl v prostorách historického objektu. Tyto stavby – jak se říká – mají genia loci, čili ducha místa který je ochraňuje. Tady v Klenčí ho cítíte, jen vejdete dovnitř, a to je přidaná hodnota tohoto objektu. Nedá se vyzdvihnout jediná věc, která mne zaujala. Pokud bych měl dojmy shrnout do jediné věty, zněla by: Je tady útulno a milo. A neříkám to proto, že jsem byl na začátku projektu, byli jiní, kteří to zde dali dohromady. Podařilo se zajistit, že Dům přírody není instituce, nýbrž místo, které lidi spojuje, prvek, který na sebe nabaluje další. Mám obrovskou radost, že naši nástupci tento azimut drží a daří se jim. Výsledek je dneska vidět. A věřte mi, že ti skřítci tu opravdu jsou!

Richarda Brabce, ministra životního prostředí ČR

Jak pohlížíte na tento Dům přírody Českého lesa v Klenčí a co vás zde nejvíce zaujalo?

Jak je známo, dneska jsou děti spíše na interaktivní věci a ne vždycky je baví někde courat po lese. Tady v Klenčí děti mohou během prohlídky zjistit interaktivním způsobem, o čem Chráněná krajinná oblast Český les je, co vše se v ní nachází. Navíc je jim to podáváno formou, která je jim blízká – formou obrazovek, obrázků a filmů. Tohle je určitě cesta. Tady v Klenčí je skvělé, že Dům přírody vznikl z iniciativy lidí, kteří chtějí přilákat další turisty. To je krásné. Pokud bych měl tento dům srovnávat s podobnými v Bavorském lese, myslím si, že jsme dnes dál, neboť naše centra jsou novější, modernější. V Bavorsku jsou pochopitelně déle a jsou poplatná době, kdy vznikala, i když je modernizují. Určitě nás kolegové dohoní a předhoní, ale rozhodně se nemáme za co stydět.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
23.1.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení