Zaplnili ji v pátek hodinu před polednem ožila ti, kteří chtěli vzpomenout výročí Listopadu ´89 a zároveň vzdát čest památce těch, kteří se dnešních dnů nedožili. Pouhý den před svátkem – Dnem boje za svobodu a demokracii – se sešli u pomníku věnovanému obětem III. odboje na Domažlicku.

Po státní hymně zazněly proslovy, okresní předseda PTP Jiří Hezký (na snímku vlevo dole) neopomněl zmínit obavy, jež nastaly v řadách dosud žijících PTPáků a politických vězňů po nedávných volbách.

„Naší povinností je seznámit vás s naším stanoviskem k stávající situaci. Domníváme se, že se nacházíme v dost složitém období. Po volebním debaklu pravice došlo k posílení pozice komunistů – tedy těch, kteří nám nejvíce ublížili a kvůli který jsme tento pomník tady na věčnou památku instalovali. Máme trochu obavy, že zákon o III. odboji bohužel pamatoval pouze na aktivní účastníky, kteří podepsali nějakou listinu nebo roznesli plakáty po roce ´68. Ti, kteří se nejvíc zasloužili, obětovali životy a životy svých rodin a majetek, v tom zahrnuti nejsou, neboť v zákoně se jedná jen o přímé účastníky, nikoliv oběti. A těch obětí – jak víme – bylo prakticky nejvíc," uvedl mj. Hezký ke shromážděným.

Byli mezi nimi zástupci Konfederace politických vězňů, PTP a jejich rodin, dále starostové Miroslav Mach z Domažlic a Jan Löffelmann ze Kdyně. Setkání byli přítomni žáci domažlických základních škol a gymnázia, kteří se učí ve škole o dobách, kvůli kterým památník III. odboje vznikl.

„Líbí se mi, že na setkání docházejí i školáci, to u nás v Klatovech zatím nemáme," uvedl Deníku zástupce PTP z Klatovska. Po skončení akce se nenápadný pomník doslova rozzářil položenými květinami, aby v historické listopadové dny připomínal, že u nás bývaly doby hodně těžké až tragické.