Unikátní a záhadný nález učinili v minulém týdnu Klenečtí.

Při brigádě na úpravě okolí kříže v místě zvaném „Na lavkách“ mezi Klenčím a Postřekovem byl v zemi objeven sokl bývalého kříže.

„Při vykopání a vyzvednutí byl pod ním objeven další sokl v přibližně metrové hloubce a pak vedle ještě další dva. Celkem tedy čtyři sokly s ulomenými litinovými kříži,“ popsal nečekaný nález Jiří Anderle, předseda Výboru pro rozvoj městyse Klenčí pod Čerchovem, který se věnuje záchraně poničených křížů v okolí a úpravám jejich okolí.

Po vykopání a vyzvednutí soklů Klenečtí zjistili, že i stávající křížek je postaven na dvou soklech větších bývalých křížů. Při kopání byly mimo střepů nalezeny i části litinových křížů a také mince z roku 1900. Je přitom možné, že při dalším kopání země vydá ještě jiné ´poklady´ či dokonce další kříže.
Klenečtí postup prací konzultovali s památkáři, majiteli pozemku, pamětníky i s regionálním historikem a badatelem Zdeňkem Procházkou. Toho nález křížků překvapil.

„Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by tolik křížků bylo z nějakého důvodu zakopáno na jednom místě,“ tvrdí Procházka. „Ani jsem neslyšel, že by se kdekoliv v České republice něco podobného našlo,“ dodává.

Kdo a proč křížky zakopal se dosud nezjistilo, podle Procházky je však nejpravděpodobnější, že když se v minulosti spojovaly rozsáhlé okolní pozemky, bylo obyvatelům Chodska líto tyto pamětihodnosti vyhodit, a proto je svezli na jedno místo a ukryli pod povrch země.

Historik navrhuje sokly křížů, které datuje do období kolem roku 1900, znovu postavit na místě nálezu, podle památkářů by se sokly mohly doplnit ještě o malé železné křížky, které by nelákaly zloděje.

„Tolik křížů pohromadě na jednom místě by určitě byla neobvyklá zajímavost,“ myslí si Procházka. „A je dost možné, že o nich časem vznikne i nějaká zajímavá pověst,“ dodává.

Výzva nejen pamětníkům

Máte informace o křížích, které byly nalezeny v místě zvaném „Na lavkách“ mezi Klenčím a Postřekovem? Víte, kdo nebo proč je zakopal?
Neváhejte se nám ozvat na telefonní číslo 379 725 695, na naši e–mailovou adresu redakce.domazlicky@denik.cz, nebo se zapojte do diskuze pod článkem.