„Tady na lavičce pod břízou jsem sedávala každý den,“ říká obyvatelka sídliště v ulici Budovatelů Monika Turčanová a ukazuje na místo, kde nyní místo posezení zeje kráter v zemi. „Na hřiště si chodíme hrát s vnoučkem, nechci ani pomyslet na to, co se tady mohlo stát,“ dodává.

Nepoužívaný septik se podle vedoucího Služeb města Poběžovice Václava Antonyho propadl v neděli kolem osmé hodiny večer.

„Vznikla tu díra zhruba 6 krát 2 metry,“ popisuje Antony. Podle něj je to vinou stáří a nekvalitní konstrukce septiku, který pochází ze sedmdesátých let minulého století. „Jsou to položené desky, které nejsou zabetonované. Septik je nefunkční, takže pravděpodobně nevznikla žádná škoda. Hlavně, že se nikomu nic nestalo,“ říká Antony s tím, že septik je třeba okamžitě zasypat. Poznamenává, že nikdo neví, kolik podobných septiků ještě ve městě může být.

„Je to tady katastrofa. Nikdo nic nedělá, jenom se čeká, až se něco stane,“ tvrdí Turčanová a připomíná situaci, kdy na uvedeném místě do špatně zakrytého septiku spadlo dítě. „Tady se to taky propadá,“ ukazuje na zem jenom kousek od místa nehody. „Vyrešili to tak, že místo zasypali pískem ze sousedního pískoviště a dodnes dětem nenahradili ani zrnko,“ stěžuje si obyvatelka.

Podle tajemníka městského úřadu Vojtěcha Kotlana se pískoviště nahrazovat nebude. „Jedno hřiště pro sídliště stačí, udržovat více pískovišť je náročné z hlediska hygieny. Situaci se septiky budeme samozřejmě přednostně řešit,“ slibuje tajemník s tím, že vedení města ví ještě o dalším septiku na sídlišti, který je nutné zasypat. „Jedině tak se dá předejít dalším propadům,“ zakončil Kotlan.