„Přepadávají i staré lidi z domu s pečovatelskou službou. Chtějí po nich peníze, a když je nemají, řeknou si třeba i o náušnice. Paní, které se to stalo, mi řekla, že už nebude chodit po ulici, protože má strach.“ Tak popsala horšovskotýnská zastupitelka Jana Tomášková nepříjemné zkušenosti s partami mladistvých delikventů, kteří ve městě napadají zejména školáky a seniory.

„Děje se to hlavně v zámeckém parku, ulici 5. května a v parku před Základní uměleckou školou. Ty ´gangy´ prostě nemají co dělat a útočí na každého, koho potkají. V zimě školáky koulovali ´ledovkami´ a ti byli tak zmlácení, že nechtěli už ani docházet do hudebky,“ dodala zastupitelka.

„Sám jsem byl svědkem a musel jsem zasahovat v jednom takovém případě, který se stal před ZUŠkou, a doporučil jsem rodičům oznámit vše policii,“ připomněl na poslední schůzi zastupitelstva radní Luděk Thomayer. Sám dal podnět na policii a situace se podle něj nyní o něco zlepšila.

Senioři i rodiče napadených dětí však většinou odmítají ohlásit celou záležitost na policii, sociální odbor nebo jiný úřední orgán. Oznámením trestného činu se podle nich nic nevyřeší a situace se akorát zhorší.

„Mají strach. Nechtějí si to vyřídit ani s rodiči delikventů, protože se bojí msty,“ tvrdí Tomášková.

„Není v našich silách být všude denně. Přesto jsme hlídky zintenzivnili a chodíme preventivně na kritická místa, kdykoli je to jen možné,“ uvedl vrchní strážník městské policie Jan Šinál.

Podle něj funguje na vynikající úrovni i koordinační dohoda, která má podporovat vzájemnou spolupráci mezi policií a radnicí i v oblasti ochrany veřejného pořádku a předcházení kriminálním jevům. „Spolupracujeme s radnicí na tom, jak tento problém vyřešit. Plánujeme zvýšit dohled například i v zámeckém parku, zejména nyní se začátkem jara,“ poznamenal Šinál.

Dodal, že nikdo, ani rodiče dětí, by se v případě problémů neměli bát obrátit na policii a příslušné orgány.