„Tyhle tři kontejnery vyvezou, ale co s tím, co sem vyházejí hostinští a lidé, kteří jedou okolo? Odhadl bych, že to dělají ze 70 % Němci a ze 30 % Češi, kteří jedou do Německa,“ uvedl Deníku místní muž.

„Jedná se o dílčí část projektu Intenzifikace sběru a třídění využitelných složek komunálního odpadu, který děláme ve spolupráci s Plzeňským krajem už devátý rok. V České republice není v národních parcích a chráněných oblastech zaveden sběr využitelných složek. Turista nebo návštěvník je odkázán na nádoby v obcích,“ uvedl tehdy k počinu Luděk Königsmark, oblastní manažer obalové společnosti EKO–KOM.

Bohužel někteří se ´zařízení´, které mělo přispět k čistotě jednoho z výchozích bodů putování na nejvyšší horu Českého lesa – Čerchov, rozhodli využívat po svém, což dokladují naše snímky.

Kolem zvonů na odpad je možné vidět starý koberec, nejrůznější komunální odpad. „Kolikrát jsem tu viděl stovky nedopalků cigaret, jakoby tu vysypali hospodští popelníky. Jsou tu leckdy i lahvičky od malých limonád,“ doplnil obyvatel Capartic, který má místo ´na ráně´. K zjednání pořádku nepomohla ani cedule, která je podepsána Výborem pro životní prostředí městyse Klenčí pod Čerchovem.

„Uklízíme, uklízíme, ale je to málo platné. nacházejí se tam zbytky jídla i komunální odpad, zvířata to tam ještě roztahávají. Kdosi tam odhodil i kus nárazníku. Snažíme se tam uklízet každý týden, teď právě čekáme, až vyvezou kontejnery. Chceme požádat, aby je rukou na autě vyjmuli z dřevěné ohrady ven a my jsme mohli prostor důkladně vyčistit a pak je tam vrátit zpět,“ uvedl Deníku rozhorleně starosta Klenčí Karel Smutný s tím, že poslední červencovou sobotu je na Čerchově setkání turistů, takže by mělo být místo na capartickém parkovišti čisté. Otázkou prý je, zda se setkání po úklidu vůbec čisté dožije…