Turistická sezona začala a muzea, památky a další turistické cíle lákají návštěvníky. Přečtěte si o několika letošních novinkách a zajímavostech, které pro vás náš region chystá.

Prvního května otevře své brány prvním návštěvníkům zbrusu nové muzeum v Holýšově. Dům dějin Holýšovska vznikl ve zrekonstruovaném statku za holýšovskou radnicí.

Představuje nejstarší dějiny Holýšova, Zieglerovu sklárnu, předválečnou školu a domácnost či významné stavby. Zaměřuje se i na období kolem 2. světové války koncentrační tábor, muniční továrnu, osvobození, odsuny německých obyvatel a podobě. Mezi exponáty najdeme dobové písemnosti, fotografie, oděvy a uniformy, předměty z domácností i válečné relikvie.

Nové vyhlídkové a naučné místo bude v Bělé nad Radbuzou. Vedení města je chce přichystat včas na červnový XIV. letní sraz turistů ČR. Dřevěná vyhlídka doplněná o odpočinkové místo a informační tabuli bude stát nad Bělou směrem k Roudnici.

Do měsíce srpna vyroste také nová naučná stezka na Kdyňsku. Ta bude dlouhá 13 kilometrů a bude vybavena osmi zastaveními. Prvním bude vyhlídka nad Novou Vsí, dále pramen Kouby u Vítovek, památník padlým a biokoridor se soustavou tůní u Nové Vsi, Tanaberk na sv. Anně, Pranty, vrch Ráj a vyhlídka pod Bezným.

Milovníci jarních vycházek ocení také například novou alej propojující Horu Svatého Václava s Šidlákovem. Trasu nyní lemuje přesně 118 nových stromů.

V okolí Domažlic láká k vycházkám i vloni na podzim otevřená Sochařská stezka na Baldov. Cestu na památný kopec zdobí umělecká díla, která vznikla pro tradičním sochařském sympoziu v Domažlicích.

Muzeum Chodska v Domažlicích sice žádné novinky nechystá (soustředí se totiž na co nejrychlejší zpřístupnění Muzea Jindřicha Jindřicha), na přání veřejnosti však prodlouží zřejmě až do konce sezony úspěšnou výstavu Když zavoní les…

Státní hrad a zámek v Horšovském Týně ani v letošním roce nezapomene zpestřit tradiční prohlídky zámku nejrůznějšími akcemi.

Velmi zajímavou novinkou jistě budou během dvou letních víkendů ukázky historického praní prádla v horšovskotýnském zámku. Do praní se budou moci aktivně zapojit i samotní návštěvníci.

„V naší historické prádelně si návštěvníci budou moci vlastníma rukama vyzkoušet, jak praly naše babičky například na staré valše či se zvonem," přiblížil kastelán zámku Jan Rosendorfský. Chystá se i divadelní představení na zámecké půdě, které se kvůli velkému horku na půdě bude konat až v polovině srpna.

Od 31. května do 24. srpna bude v zámecké konírně rovněž probíhat výstava kostýmů a rekvizit z pohádky S čerty nejsou žerty. Chybět nebudou ani tradiční speciální prohlídky zámku s kastelánem nazvané Jak se co dělá.

V listopadu se pak zámek opět stane dějištěm filmového festivalu Juniorfest. Pozvání letos přijal herec Kabir Bedi představitel legendárního Sandokana.

Novinky však nepřipravují jen velké obce. V měsíci květnu by měla být otevřena malá, zato však unikátní Galerie drátenictví v Ostromeči u Velkého Malahova.