Jedenáct nových informačních desek se už velmi brzy objeví na významných objektech v Domažlicích.
„Městské kulturní středisko využilo dotační titul Plzeňského kraje na nákup moderních panelů,“ uvedl vedoucí městské informační služby Stanislav Antoš. Panely jsou vyrobeny z pryskyřice, jejich vzhled velmi připomíná bronzové provedení.

„Každou desku zdobí městský znak, pod ním je uveden název objektu a pak v češtině a angličtině texty o příslušném místě,“ popsal Antoš.
Do konce listopadu by měly být umístěny ke Galerii bratří Špillarů, augustiánskému klášteru, Brance (připomene i historické opevnění), městské bráně, radnici, kostelu U všech Svatých, kostelu Panny Marie a městské věži, na vrchu Vavřineček a do tří parků – Příhodova, Steidlova a Hánova.

„V první fázi projektu bylo vybráno jen několik míst z celkového výčtu různých témat, které byly vybrány ve spolupráci se zástupci městské knihovny, Muzea Chodska, Klubu českých turistů a po konzultacích s Nakladatelstvím Českého lesa. Těmto subjektům za spolupráci a náměty děkujeme,“ uvedl ředitel MKS Kamil Jindřich.

Mezi prodiskutovávaná témata patřil okruh literárních osobností, historických budov, parků či významných občanů.

„Na tento projekt bude možné v budoucnu opět navazovat a celý informační systém bude možné dále doplňovat,“ plánuje Jindřich.
„Na každé z desek je odkaz na internetové stránky www.idomazlice.cz, kde se o důležitých místech ve městě turisté dočtou další podrobnosti,“ pokračoval vedoucí infocentra.

Při přípravě nového informačního systému se jeho iniciátoři setkali se vstříctností institucí i úředníků.

„Česká správa sociálního zabezpečení, v jejíž budově sídlí galerie, i řád augustiánů obratem vyslovili souhlas s umístěním panelů, podobně se zachovali i všichni ostatní,“ konstatoval Stanislav Antoš a dodal: „Musím ocenit i vstříctnost úředníků na radnici, kteří nám pomáhají, i když musí dodržovat všechny zákonné lhůty a postupy, které z celého procesu vytváří složitou mašinerii.“

Panely vyrobila jihočeská firma, která podobnou zakázku již vytvořila pro Kladno či Vimperk.

Původní modré plechové cedule, které plní informační funkci u brány a věže, zůstanou stále na svém místě, protože informace na nich se nedublují.
„Umístění panelů je prvním krokem k vytvoření naučné stezky. Plánujeme vydat prospekt, který by turistům pomohl naplánovat procházku po domažlických památkách,“ uzavřel Antoš.

Pokud by v budoucnu některou z cedulí poničil vandal, dopustil by se vzhledem k její ceně převyšující 5 tisíc korun trestného činu.