Na nejvyšší vrchol Českého lesa se sjelo mnoho turistů z České republiky i bavorského příhraničí. Perfektní horské počasí doladil svým zpěvem mužský pěvecký soubor Haltravan z Klenčí pod Čerchovem a Národopisný soubor Postřekov.

Z hostů se na Čerchově ukázali všichni, kteří pro KČT něco znamenají – čestný předseda KČT Jan Havelka, místopředseda KČT Ivan Press, předseda KČT za Plzeňský kraj Josef Sýkora a mluvčí Václav Zykmund.Z Domažlic se dostavil starosta města Zdeněk Novák, ředitel Domažlických městských lesů Jan Benda a dále starosta České Kubice Radek Gerberg a první místostarosta Klenčí pod Čerchovem Přemysl Lamač.

Ačkoli republika mohla před 30 lety slavit sametovou revoluci, KČT Domažlice mohl slavit až o 10 let později v době, kdy se jim vrátil jejich majetek. „Bohužel při předání majetku chyběla Pasovská chýše, kterou v roce 1989 zničila armáda,“ řekl předseda KČT Domažlice Petr Matějka.

Jedenáctigólová demolice Chodova B (oranžové fresy) v Mrákově s místní rezervou (modré dresy).
FOTO: Jedenáctigólová demolice Chodova B v Mrákově

„Za uplynulých 20 let jsme shromažďovali finance na různé akce a opravy, které nám umožnily obnovit rozhlednu a upravit okolí. Pomocnou ruku nám podaly i Domažlice, Klenčí, Česká Kubice, ale také Plzeňský kraj,“ pokračoval Matějka s tím, že Kurzovu věž doposud navštívilo téměř 170 tisíc lidí, což téměř odpovídá počtu obyvatel celé Plzně.

Ovšem ačkoli se turisté snaží okolí Čerchova a rozhledny zvelebovat, existuje tam stále několik nevzhledných a zpustlých budov, které by měla v budoucnu čekat demolice.

„Pokud vše půjde dobře a dle plánů, můžeme získat dotace na odstranění několika objektů. Jejich demolice by mohla nastat do tří let,“ řekl starosta Zdeněk Novák, který na Čerchov vyrazil pěšky z Pece. „V nejmladší budově by pak vznikla restaurace, ubytování pro turisty a muzeum o historii Čerchova,“ podotkl Novák.

V příštím roce si turisté připomenout 20. výročí otevření čerchovské rozhledny.

P. Kůtová, K. Reitmeier