Horké letní počasí může být pro Domažličany impulzem k výletu na babylonské koupaliště či k útoku na stánky se zmrzlinou, představuje ale i vážná zdravotní rizika.
„Letos v létě jsem měla v ordinaci už tři dospělé lidi s úpalem,“ říká domažlická lékařka Věra Ghattasová.
Úžeh a úpal jsou dvě nejčastější nemoci, které si můžeme pobytem na slunci přivodit. Provázejí je bolesti hlavy, žízeň, únava i závratě. Pomocí bývá přemístění do stínu, studené nápoje a obklady.
Ghattasová doporučuje pít dva až tři litry tekutin denně, především minerální vodu, nevykonávat na přímém slunci náročnou práci, pobývat spíše ve stínu a před sluncem se chránit pokrývkou hlavy. Dodává, že nejrizikovější skupinou jsou děti a důchodci.
„Senioři nemívají takový pocit žízně, a proto často nemají dostatek tekutin, což vede k dehydrataci a zhoršení srdečních chorob,“ tvrdí lékařka.
Letní horka ale nedělají potíže pouze lidem. Tropické teploty dávají pořádně ´zabrat´ také jejich domácím mazlíčkům, zejména psům.
Pro ty bývá kromě pobytu na přímém slunci nebezpečná zejména cesta v nevětraném automobilu.
„Pes se může ochladit například koupáním v rybníce, neměli bychom jej však hned nahánět do rozpáleného auta, ale trochu se s ním projít, aby se osušil,“ radí domažlický zvěrolékař Jan Nosek s tím, že v opačném případě se psovi mokrá srst zapaří a může vést například k zánětům kůže.
„Psi musí být ve stínu, pít hodně vody a venčit bychom je měli brzy ráno nebo k večeru,“ zakončil zvěrolékař.