Několik tisíc trofejí nyní zaplňuje velký sál Městského kulturního střediska v Domažlicích. Jeho prostory jsou až do neděle vyhrazené pro prezentaci mysliveckých trofejí ze 47 honiteb Domažlicka a 21 z Horšovskotýnska. V počtu je započítáno po dvou oborách, na Týnsku pak také bažantnice. Veškeré vystavené trofeje jsou z kusů ulovených v roce 2006.

Co říká kvalitě zvěře v regionu předseda Okresního mysliveckého spolku? „Zaznamenali jsme nárůst v kvalitě trofejí daňčí zvěře a muflonů. Oba druhy rychle expandovaly do honiteb regionu, samozřejmě se na kvalitě podepsala také dobrá péče myslivců o zvěř,“ říká Václav Duffek.
Expozice tak nabízí návštěvníkům řadu význačných trofejí. Myslivci tak říkají paroží s lebkami z obzvlášť pěkných kusů. „Zde mám například srnce. Má klasický tvar paroží, je to pravidelný šesterák, zaperlený (s výčnělky na paroží – pozn. red.) až do výsad. Přesně tak by měl srnec vypadat,“ pochvaluje trofej předseda myslivecké komise Václav Procházka při hodnocení, které prováděl spolu s zástupcem Českomoravské myslivecké jednoty Vlastimilem Baštářem.

Jednu z takzvaných rarit má v ruce Petr Kopf, jednatel OMS Domažlice. „Tady vidíte srnce, kterého ulovili v mysliveckém sdružení Suchán Mířkov. Má paroží jakoby spletené. Musel se v době, kdy mu rostlo, uhodit do hlavy,“ uvažuje Kopf o možné příčině deformace.
Podle myslivců je nejlepší kvalita u daňků a muflonů, klesá naopak u ´divočáků´. „Na okrese je sice vysoký počet černé zvěře, přesto nejsou dospělé kusy. Loví se tu tříletá zvěř, každý se vymlouvá na přemnožení, ale pravda to docela není,“ poznamenává Procházka s tím, že by pomohlo jediné: Snížit stav černé zvěře a dodržovat pravidla lovu.

„Výstava je pěkně upravená, je na co se dívat. Trofejí je hodně a většina z nich je opravdu pěkná,“ řekl Deníku po návštěvě okresní výstavy nazvané Myslivost a příroda Václav Mleziva ze Štítovek.