Horšovskotýnský modelář zvítězil v kategorii Diorama, kde se kromě samotného modelu hodnotí i propracovanost prostředí, do kterého je zasazen, a celková nápaditost scény. Porotu zaujal Honzův model amerického obrněného vozidla u vegetací prorostlých trosek vietnamského chrámu, kterým dominuje socha sedícího Buddhy a na kterých odpočívají znavení vojáci.

„Nejdůležitější je udělat realistické detaily – tu správnou patinu, špínu, rez, bláto,“ poznamenává chlapcův otec s tím, že mnoho komponentů pro vytvoření působivé scény je třeba shánět, kde se dá.

„Pracoval jsem na tom asi měsíc,“ říká třináctiletý Honza. „Nejvíce mě baví modely barvit a nejtěžší je, když na sebe jednotlivé díly nepasují a musí se přibrušovat a upravovat,“ dodává chlapec, který se sestavování modelů věnuje tři roky, od té doby, co na půdě nalezl starou stavebnici po otci. Získal již nemálo ocenění a kvůli mravenčí práci na miniaturních modelech se vzdal i hraní florbalu.

Jako mistr republiky mohl Honza postoupit i na mistrovství světa v Anglii, to je však pouze pro starší patnácti let. Horšovskotýnský chlapec má tedy dva roky na to, aby své schopnosti zdokonalil a mohl se pokusit stát se modelářem světového formátu.