„Kolem osmdesáti procent lidí ze zahraničí je tady na podnikatelské vízum. Řada z nich se ale žádné živnosti nevěnuje a dále pracuje ve výrobě. Někdy i na černo,“ potvrdila Martina Hánová z Kontaktního centra pro cizince.

Trend posledních týdnů se už v listopadu a v prosinci loňského roku projevil v plzeňském Integračním centru pro cizince. Tam se zejména Ukrajinci často dotazovali, jak lze změnit pracovní vízum na podnikatelské. „Takových tazatelů tu bylo zhruba sto. Zajímali se, jak získat živnostenský list. Ale už se nestarali o to, na jakou činnost si jej zřídí. Neptali se, v jakém oboru se tu člověk nejlépe uživí,“ říká vedoucí centra Zuzana Sermešová. Dodává, že centrum zatím nemá informace o tom, zda tito cizinci živnost skutečně provozují, či nikoli.

Její slova potvrzují i statistiky Živnostenského úřadu Plzeň–město. Zatímco na konci roku 2008 tu evidovali 2951 aktivních živnostenských oprávnění pro cizince, k 31. prosinci loňského roku jich bylo už 5304.

Kvůli finanční krizi a s ní spojené stoupající nezaměstnanosti vydává úřad práce pracovní povolení jen minimálně. Cizinci, kteří chtějí na našem území nadále legálně pobývat, tak hledají jiná řešení. Jedním z nich je právě podnikatelské vízum.

Cizinci jsou tak pod kontrolou živnostenského úřadu. „Mezi největší pochybení patří nezapsání údajů do obchodního rejstříku nebo nenahlášení změny, například o novém místu provozovny,“ uvedl vedoucí plzeňského živnostenského úřadu Jiří Špak. Cizincům sice v těchto případech hrozí pokuta pouze v řádu několika tisíců korun, ale s těmito pochybeními se zvyšuje riziko, že jim pobyt v České republice nebude prodloužen.

Zvýšený zájem o živnostenská oprávnění je také důsledkem toho, že v uplynulém roce klesal zájem firem o zahraniční pracovníky. Tento vývoj přinesl i problémy personálním agenturám. „Menší většinou zanikly. Velké se drží, ale šetří například tím, že přesouvají své pobočky z centra města na jeho okrajové části. Tam je totiž menší nájem,“ konstatuje Hánová.

Cizinecká policie vyráží do terénu na kontroly cizinců prakticky každý týden. Poslední akce se uskutečnila v neděli, kdy policisté zadrželi hledaného muže, který se vyhýbal nástupu do vězení, a také Ukrajince, který v opilosti způsobil dopravní nehodu. Při kontrolách policisté zjistili, že v Plzni klesá množství ubytoven. Počty cizinců ale zůstávají již delší dobu stejné.

Přestupků se dopouští čím dál méně cizinců. Mezi nejčastější patří neschopnost prokázat totožnost, prokázání se neplatnými cestovními doklady, neprokázání schopnosti uhradit náklady zdravotní péče. V plzeňské fakultní nemocnici cizinci dluží za ošetření miliony korun.