Vše ale začalo před pěti lety, kdy se rodiče holčičky, Petra a František, dozvěděli, že se jim narodí dvojčátka – Sofie a Carolin.

„Měli jsme už dvě krásné dcery. Kristýnku, které je nyní čtrnáct let a Sabinku, ta v loňském roce oslavila desáté narozeniny. S manželem jsme chtěli zkusit ještě jedno dítě, třeba chlapečka. K našemu překvapení jsme zjistili, že čekám dvojčátka,“ zmínila maminka holčiček.

Ovšem po narození, které přišlo předčasně, na tom byla Sofie o poznání hůře než Carolin. Vážila jen 830 gramů, zatímco Carolin měla 1 490 gramů a mohla po šesti týdnech domů.

„ Sofinka ležela na jednotce intenzivní péče na umělé plicní ventilaci. Prodělala infekci močových cest, opakovaně dostávala krevní transfuze a z důvodu špatné funkce střev jí lékaři voperovali dočasnou stomii, umělý vývod střeva. Ve dvou měsících podstoupila celkem tři operace mozku. Nakonec jí lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu,“ svěřuje se Petra s jejich příběhem.

Dcerku tak měla doma až po čtyřech měsících od narození. Dnes jsou Sofii čtyři roky a její zdravotní stav se postupně zlepšuje s pomocí lékařů, logopedie a rehabilitací. Nicméně se stále musí potýkat se špatnou pohyblivostí levé části těla. Cvičit s ní tak musí i maminka. Ovšem péče o dceru ji zabere podstatnou část dne. Nemůže se tak vrátit do práce a veškerý chod domácnosti tak stojí na jejím manželovi Františkovi, který pracuje v pohostinství jako kuchař.

S finanční stránkou tak rodině, která vychovává ještě čtrnáctiletou Kristýnu a desetiletou Sabinu, pomáhá i nadace Dobrý anděl.

„Nedávno jsme z příspěvků Dobrých andělů pořídili rehabilitační schody, na kterých Sofinka denně cvičí. Hradíme z nich také zdravotní obuv, pomůcky, dopravu na rehabilitace a další nezbytnosti,“ popisuje paní Petra.

Co se týká podpory Dobrých andělů na Domažlicku, pohybuje se jich v regionu kolem 500. „Jen za minulý rok se přidalo přes 70 nových,“ uvedla za nadaci Šárka Procházková.

Co se týká celé České republiky pomohli Dobří andělé již více než 7 800 rodinám s nezaopatřenými dětmi, které zasáhla vážná nemoc.