Pět domácností zůstalo v Maxově tři dny bez vody.
Na vině je jak špatný stav vodovodního řadu, tak nedostatečná domluva mezi místní zemědělskou firmou a občany Maxova.
„Užíváme spádovou vodu ze studánky. Vodovod tady v roce 1955 vybudovali moji rodiče. Po revoluci se na vodovod napojila, bez jakékoli domluvy s místními občany, zemědělská firma, která vody spotřebuje opravdu hodně, aniž by do vodovodu cokoliv investovala. Jen berou. Obecní úřad se také distancoval, protože neplatíme vodu, tak to nikoho nezajímá,“ říká Anna Thomová z Maxova.
Kvůli údajnému nedostatku a úniku vody zavřeli pracovníci místní zemědělské firmy kohout a pět domácností tak zůstalo celý víkend bez vody.
„V pátek dopoledne se mě ze statku přišli zeptat, jestli teče voda. Netušila jsem proč a v té době ještě tekla. Večer už ani nekápla, a tak to zůstalo bez jakéhokoliv upozornění a třeba cisterny s vodou, až do neděle večer, dokud chlapi nezjistili, že máme zavřený přívod vody a zničený sací koš. Na statku měli strach, že nebudou mít dost vody pro krávy, tak ji prostě zavřeli lidem,“ pokračuje Thomová.
Toto tvrzení však vedoucí zemědělské firmy František Červený odmítá.
„Viděli jsme, že je prasklé potrubí a uniká voda. Zavolali jsme opraváře a ti zastavili vodu. Nejsme povinni zajišťovat vodu místním obyvatelům. Udělal jsem, co jsem mohl, a zajistil opravu potrubí. Ta se však musí zaplatit a to nechtějí ani místní ani obecní úřad,“ hájí se Červený.
Starostka Všerub Ludmila Rousová však byla místními obyvateli postavena prakticky před hotovou věc: Zaplaťte nám opravu.
„V první řadě vodovod v Maxově není v majetku městyse. Tím pádem nejsme za jeho stav odpovědni. Je to stejné, jako kdyby chtěli občané zaplatit opravu vlastní studny na zahradě. V druhé řadě, o jakémkoli finančním příspěvku musí rozhodnout rada a vždy na základě žádosti. Dosud s námi, když pominu jeden telefonát, nikdo nejednal.“ uvedla starostka Ludmila Rousová.