Při příležitosti rozsvícení vánočního stromečku ve Kdyni se měl konat farmářský a řemeslný trh. Své ručně dělané zboží tu mělo nabízet kolem dvaceti prodejců. „Trhy připravujeme s prodejci už od května, teď se jim snažíme pomoci s odbytem všeho, co si tak pracně připravili,“ sdělila Deníku Jana Podskalská, ředitelka Kulturního centra ve Kdyni. Současně prý zvažuje, jestli uspořádat aspoň farmářské trhy, které zatím vláda nezakázala.

Drahoslava Haasová z Klatov se chystala ve Kdyni prodávat pletené výrobky. Plete téměř třicet let a adventní trhy jsou pro její živobytí stěžejní. „Když jsem si ve čtvrtek dopoledne přečetla, že vláda uvažuje o zrušení trhů, brečela jsem. Večer, když už byl zákaz jistý, mě to psychicky úplně sebralo,“ řekla Haasová.

Rozsvícení vánočního stromku na náměstí Míru se uskutečnilo v sobotu před 17. hodinou.
OBRAZEM: V Domažlicích vánoční strom už svítí

Kromě Kdyně jezdí prodávat i do Klatov a Dobřan. Její výrobky jsou sezónní, proto je prodává v zimním období. „V létě si svetr ani kulicha nikdo nekoupí,“ dodala.

Haasová sdělila, že v pondělí 6. prosince má být v Klatovech klasický trh. Od 12. prosince do 23. prosince měly na tom samém místě stát řemeslné trhy. Ty se ale konat bohužel nesmějí.

Na facebooku se ihned strhla vlna solidarity. Lidé stále nabízejí, že si přijdou koupit výrobky k paní Haasové domů. „Zboží vystavím na stolečku před garáží. Něco mi také pomůže nafotit dcera a zkusíme to prodat na internetu. Ale výdělek z trhů to samozřejmě nenahradí.“

„S tím, co vláda vymyslela, nic nezmůžeme. Je to tragédie pro trhovce,“ dodala na závěr.