„Letos počátkem února najednou zmizel z Trhanova pan Rudolf Švarc, jeden zdejší obyvatel. Pak jsme se dozvěděli, že zemřel. Najednou zmizel a byl pryč. Žádný pohřeb, žádné rozloučení. Teď je taková hloupá móda pohřbívat bez obřadu. Připadalo mi slušné se s ním rozloučit a volba padla na předvečer jeho svátku, 16. dubna,“ vysvětluje Bořek Novotný, majitel Restaurace U Sv. Jána v Trhanově, která vloni získala titul v Deníkem vyhlášené soutěži Hospůdka roku.

Dodává, že takhle se to se zemřelými nedělá, že člověka někde rozpráší. Každý prý pana Švarce znal, a protože maloval obrázky Chodska, má je hodně místních doma.

Pan Švarc bydlel v bývalém ´chudobinci´, který je nápadný svými slunečními hodinami, ale do chudobince má dnes daleko a je z něj bytový dům. Autor myšlenky na rozloučení, jakousi dodatečnou smuteční hostinu, oslovil několik místních, kteří se rozhodli památku zemřelého uctít.

„Lidi by si měli uvědomit, když někdo chodí 66 let po světě, že to nejde jen tak pominout. Pokud má člověk pohřeb, je to oficiální rozloučení. Ale něco podobného, co se stalo Rudovi, rozhodně neschvaluji,“ zakončuje Novotný s tím, že všichni pozůstalí by se měli se zemřelými náležitě rozloučit.