Oprava věže kulturní památky, kostela sv. J. Nepomuckého v Trhanově, nezůstala loni bez následků. Při opravě věže bylo nutné postavit lešení, jehož patky spočívaly na půdě klášterní lodi. A i když byly odkryté kusy střechy během prací provizorně překryty, voda se dostala až do kostelní lodi, kde je po ní dodnes ´památka´.

„I když bylo vše překryté, dostala se dešťová voda po trubkách lešení na půdu kostela. Myslím si, že tragické to nebude," vysvětlil nám loni na přelomu října a listopadu trhanovský starosta Ondřej Frei s tím, že při kontrolním dni vše viděli kromě domažlických také památkáři z Plzně.

„Shodli se na tom, že zatím to nevypadá na velkou škodu. Zmínili také, že při podobných rekonstrukcích, při nichž je nutný zásah do střechy, se bohužel taková věc stává," doplnil starosta.

Máme za sebou první jarní dny, kdy jsme kostel objevili otevřený, aby vyvětral a zbavil se vlhkosti. Stopy po během oprav zatékající dešťové vodě nezmizely, místy jsou v přechodu mezi stěnami a stropem kostelní lodi díry po vypadaném materiálu.

„Snažíme se, když je pěkné počasí, větrat kostel co nejčastěji," vysvětlil nám doširoka otevřené dveře při tradiční středeční mši správce klenečské farnosti, pod niž kostel spadá, P. Libor Buček.

„Máme obavy, aby se nevylomily z těch prasklin další kusy," říkají věřící s pohledem upřeným vzhůru na mapy a černé skvrnky ne nepodobné plísni, jež po sobě zanechala voda.

Těm, kteří kotel navštěvují pravidelně, je líto, v jakém stavu je interiér památky, již vlastní s celým zámeckým komplexem Obec Trhanov.

„Samozřejmě čekáme na teplejší dny. Až to bude vevnitř dostatečně vyschlé, musí se vše opravit. Myslím si, že vhodný čas bude tak v dubnu, květnu. Nyní ještě není počasí příznivé pro opravy, vždyť ráno ještě mrzne. Musíme pak také kostel otevřít a pořádně tam větrat," předesílá starosta Frei.

Podle jeho slov není interiér poškozený výhradně zatékáním.

„Už to tam popraskané a opadané trochu bylo. Je pravda, že nějaké spáry a praskliny během oprav věže přibyly, ale to neznamená, že to tak necháme. Musíme to opravit," podotýká první muž Trhanova.

„Nejprve se musí opravit omítky a pak také je nutné uvést malbu do původního stavu. Firma, která opravu věže prováděla, to tam musí dát do pořádku," konstatuje Frei.

Zajímalo nás, kolik si zmíněné opravy vyžádají finančních prostředků.

„To bych nerad odhadoval. Pro nás je důležité, že firma je proti podobným věcem pojištěná a opravy by měla hradit pojišťovna z její pojistky. Firma prý to má takto domluvené," vysvětluje trhanovský starosta.

Počítají s tím, že se na opravách budou finančně podílet prostředky z obecní kasy? Budou opravy hodně složité?

„Záleží, kolik to všechno bude stát a kolik bude dělat plnění pojišťovny – nyní se skutečně nedá nic předjímat. Myslím si, že nejsložitější bude před provedením oprav postavit v kostele lešení," říká na závěr starosta Frei.