Dnes se s naším seriálem U vás na návštěvě podíváme poprvé do Trhanova. Do povědomí všech Čechů se dostal hlavně díky známému sporu Chodů s majitelem zdejšího zámku „Lomikarem“, který skončil popravou Jana Sladkého – Koziny. My se ale v rozhovoru se starostou Trhanova Ondřejem Freiem zaměříme spíše na současnost.

Přestože je Trhanov velmi mladou obcí, jeho jádro bylo vyhlášeno vesnickou památkovou zónou. Znamená to pro vás velká omezení?

Samozřejmě určitá omezení to přináší. Když se například vloni dělal průtah Trhanovem, platil silnici sice ´kraj´, ale my jsme museli zaplatit čtyři miliony korun jen za kamenné obruby a dlážděná parkovací stání. A to nás ještě čeká zaplatit tři miliony korun na dokončení kamenných chodníků.

Obec se také nedávno ´ujala´ zámku, je to pro ni vůbec únosné?

Zámecký areál jsme získali v roce 2004 od státu bezúplatným převodem. Peněz není nazbyt, ale snažíme se o něj starat co nejlépe. V nejhorším případě bychom jej státu vrátili, když by nebyly prostředky. V současné době zámek dále spravuje pan Šafařík, provozuje v něm rekreační středisko, kam jezdí děti na školu v přírodě, na prázdninové pobyty, ale konají se tu i různá soustředění a podobně.

Kolik peněz můžete do zámku investovat?

Moc peněz nám na památky nezbývá. Každý rok je to přibližně půl milionu korun jen na nutné opravy na zámku. Snažíme se každý rok realizovat něco, na větší stavební zásahy nemáme.

Kromě samotné budovy zámku ale přijdou na pěkné peníze i ostatní části…

Ano, předloni jsme opravili fasádu na přední části kostela a opravujeme postupně střechu. Věž potřebuje generální opravu tak za milion korun a chceme udělat i zadní stranu. Vnitřek je celkem v pořádku.

Zkoušeli jste sehnat peníze jinde než ze svého rozpočtu?

Měli jsme několik záměrů pro dotační programy, bohužel to nevyšlo. Byla to akce plánovaná na čtyři roky, během níž by se opravil celý areál zámku.

Jak by se pak využil?

Zčásti pro kulturní účely, rádi bychom tu měli například stálou výstavu o Trhanově a jeho historii, něco jako je Kozinova síň v Újezdě, a zčásti nadále jako ubytovací zařízení. Mělo tu být původně centrum pro evropskou mládež.

Z čeho máte za poslední dobu v Trhanově radost?

Povedlo se pár stavebních věcí, například jsme přeložili vodovodní řad v úseku od mostu kolem kostela nahoru k nádraží, což stálo přibližně jeden milion korun. V rámci obcí Chodská liga byla dokončena čistička odpadních vod a my jsme postavili kanalizační řady za 8,5 milionu korun pro napojení na čističku, na což jsme získali dostaci 5,5 milionu korun. Ale abych nemluvil stále jen o penězích, velkou událostí pro naší obec byla vloni návštěva prezidenta České republiky Václava Klause. Moc mě pak potěšilo jeho pozvání na Hrad při oslavách 90. výročí vzniku naší republiky.

A nač se těšíte v letošním roce?

Chystáme se dokončit opravy místních komunikací, které jsou rozkopané po stavbě té kanalizace. Novou komunikaci musíme postavit v rozrůstající se bytové zástavbě u zámku. Na to potřebujeme 9,5 milionu korun. Nutná už je oprava vnitřní kanalizace v budově mateřské školy, kde jsme na podzim zjistili, že je v havarijním stavu. Je toho samozřejmě více, namátkou ještě třeba fasáda na severní straně zámku, kde tečou okapy.

Je naopak něco, co vás trápí?

Trápí snad ani ne, ale určitě bychom rádi třeba dopláceli méně za dopravní obslužnost. Máme tu snad pět linek, přitom ještě vlakovou zastávku, která je teď mimochodem velice pěkně opravená, a platíme za obslužnost mnohem více než sousední, větší Chodov. Prý máme smůlu, že jsme tranzitní obec, jezdí přes nás autobusy do Pece a podobně.

V Trhanově žije necelých pět set lidí

Trhanov 495 obyvatel 147 domů
Pila 50 obyvatel 37 domů


Průměrný věk obyvatel Trhanova a spádové Pily je 41 let.
Obyvatel podle informací OÚ Trhanov nijak výrazně nepřibývá ani neubývá. Například dětí do 15ti let zde žije 79.