Co jste v posledních letech v Úboči vybudovali?
Jsme malá vesnička, takže nic převratného se zde neděje. Přesto se nám některé věci povedly postavit nebo alespoň opravit. V rámci pozemkových úprav a samozřejmě pomocí dotace jsme udělali krásnou cestu směrem k Úlíkovu, což byla asi jedna z největších akcí, která stála 5 milionů korun.

Co se vám ještě podařilo?
Předloni jsme opět pomocí dotace zrekonstruovali veřejné osvětlení, vloni jsme vybudovali na návsi dětské hřiště, které letos chceme ještě ohradit, aby bylo bezpečné. Sami jsme pak opravili místní komunikaci a v kulturním domě podlahu, kterou jsme si sami produpali. V květnu dokončíme nový územní plán.

Co máte v plánu nyní?
Pracujeme na obnově zeleně v obci. Některé staré lípy jsme už porazili, jiné to teprve čeká. Chceme kácet a vysazovat nové průběžně a v několika fázích. V plánu máme také postavit nové víceúčelové hřiště na volejbal a malou kopanou. Původní muselo být zrušeno, protože bylo na pozemku, o nějž se přihlásil majitel. Vyčlenili jsme na ně už pozemek. Zatím jsme ve fázi příprav. Zpracováváme projekt a chceme požádat o nějakou tu dotaci. Chtěli bychom opravit hřbitovní zeď, která se rozpadá. Plánů je hodně, ale všechno je to hlavně o penězích.

Co všechno se v Úboči během roku děje?
Asi jako v každé jiné malé obci. Máme tady dva plesy, jeden myslivecký a druhý hasičský. Hasiči ještě pořádají Dětský den, pouťovou zábavu a organizují divadelní představení ochotníků z okolí. Myslivci pořádají každoročně střelecký den. Oba spolky se zúčastňují různých  brigád. Jeden z místních nadšenců zde každoročně pořádá velikonoční pochod, který se letos uskuteční už po devětadvacáté.

Co v obci najdeme?
Máme zde kulturní dům, kostel, hřbitov. Funguje nám tady obchod, pošta a po domluvě sem ženám dojíždí i kadeřnice, která má k dispozici takový minisalonek v budově obecního úřadu.

Ve většině malých obcí se obchody zavírají. Jak je to u vás?
Obchod tady je soukromý. Paní ho má ve vlastním domě a režii. Samozřejmě ať se snaží, co to dá, velké kšefty zde nemá. Jsme ale velice rádi, že to zatím nevzdala.

Děje se v obci něco, co vás trápí?
Trápí mě hlavně bezohlednost některých lidí, nebo lépe řečeno motoristů Jak už jsem v úvodu řekl, podařila se nám udělat krásná cesta vedoucí směrem na Úlíkov a vrch Netřeb.  Ačkoliv je tam zákaz vjezdu motorových vozidel, někteří lidé to absolutně nerespektují. Motorkáři a čtyřkolkáři se prohánějí po cestě, v lese a vůbec jim nevadí, že ničí kus nádherné přírody. Nikdo proti nim nic nezmůže.

Na co jste naopak hrdý?
V posledních 4 až 5 letech vyrostlo v obci pět nových rodinných domků a další se mají stavět v blízké době. Mám velkou radost, že alespoň nějací mladí v obci zůstávají.

Máte v obci poměrně velký kostel. Jak se o něj staráte?
Kostel nepatří obci, ale církvi. V roce 1994 jsme ho nechali opravit. Tenkrát jsme uspořádali sbírku, mezi lidmi se vybralo  kolem sta tisíc korun, stejnou částkou pak přispěl krajský úřad a církev. Zbytek peněz doplatila obec. Tenkrát se udělala nová věž, opravila se střecha  peníze stačily i na základní vnitřní úpravy. Uplynulo ale už dvacet let a kostel by potřeboval znovu opravit.

Jaké spolky v obci pracují?
Máme zde hasiče a myslivce. Oba spolky jsou celkem činné a snaží se pomáhat a být užitečné.