Třináct mladých i starších hasičů z Tlumačova, který se nachází asi 20 km západně od Zlína, zavítalo do chodské vsi poprvé. Přijel s nimi i starosta moravské obce.

„Mezi obcemi Tlumačov fungovala spolupráce už asi od roku 1973, ale později po revoluci umlkla. Nyní přátelství tedy opět obnovujeme," vysvětlil starosta 'našeho' tlumačovského hasičského sboru Václav Sladký s tím, že podnět k setkání a partnerství vzešel vloni právě od jejich moravských kolegů.

Tlumačovští ovšem na své kolegy ze Zlínska nikdy úplně nezapomněli, a když Moravu postihly povodně, poslali jim finanční pomoc.

„Zajímavé je například i to, že když ten 'frončaft' dřív ještě mezi námi fungoval, tak se náš Míra Kabourek právě v moravském Tlumačově seznámil se svou budoucí ženou. Jana se tedy po svatbě přestěhovala z Tlumačova do Tlumačova," podotkl s úsměvem Sladký.

Během středeční návštěvy nejprve moravský starosta Antonín Jonášek obdaroval chodského starostu Jaroslava Konopova, poté přítomní v tlumačovském sále zhlédli prezentaci obou obcí a došlo i na podepisování pamětní listiny.

Poté se Moraváci přesunuli do hasičárny, kde se dozvěděli něco více o tlumačovském sboru a na památku udělali společnou fotografii. Tlumačovští hasiči se neopomenuli hostům pochlubit svým přírodním amfiteátrem.

Společný den pak zakončili v nedalekém Podveském mlýně večeří a zábavou při hudbě.

Ještě letos by hasiči z Chodska chtěli svým druhům návštěvu oplatit a vydat se do více než 400 kilometrů vzdálené moravské obce.