„Soutěže se účastním prakticky každý rok, ale zatím nikdy jsem se tak vysoko neumístil. Mám z toho radost,“ svěřil se Deníku.

Donést co největší ´bramboru´, v tom právě spočívá podstata soutěže. Proto se v Selské hospůdce v Přimdě, kde se akce konala, sešlo několik desítek obřích brambor. „Letos mají brambory přihlášené do sutěže skoro třicet kilogramů dohromady. Vítězná brambora má 1,65 kilo a je větší než loňská vítězná. Ta měla přibližně o šest deka méně,“ řekl nám starosta Přimdy Miloslav Kunt.

Vítěz ale brambory nepěstuje. „Zaplatil jsem si sběr brambor u jednoho pěstitele a sbírali jsme na poli u Holostřev. Ty největší brambory našli moji vnuci. Byli hned na kraji pole,“ vysvětlil Lorenc.

Jeho vášní jsou ovocné stromy, jabloně, hrušně a především broskvoně. Těch má na zahradě tři stromy. „Táta kdyby zasadil hrábě, tak mu vykvetou,“ poznamenala k pěstitelským úspěchům Františka Lorence jeho dcera.

Kromě soutěže o největší bramboru bylo součástí akce také několik dalších soutěží. „Měli jsme tady třeba IQ test, soutěž o nejkurioznější brambory, ve které se objevily třeba brambory ve tvaru labutě, máme také cenu útěchy,“ řekl nám organizátor soutěže Ludovít Ferdinandy s tím, že vítězi patří selátko, stejně tak držiteli ceny útěchy.