Odhadem pět set kubickým metrů poničených stromů v lesích patřících městu Domažlice už má na svědomí letošní zima.

„Mokrý a tím pádem těžký sníh udělal na stromech sněhový závěs a ty pak popraskaly. Nejhorší situace je v pasečnickém revíru. Na Spáleném vrchu sníh způsobil zatím největší škody. Máme tam polámáno mnoho stromů, množství bylo přibližně odhadnuto na dvě stě kubíků,“ říká smutně ředitel Městských lesů Domažlice Jan Benda.

Nejsou to jediné škody, které zima dosud přinesla.

„Zničené stromy budeme muset pokácet i jinde, pouze s tím rozdílem, že se nejedná o velké plochy jako u Pasečnice, nýbrž o jednotlivé stromy,“ dodává ředitel.

K odstranění zničených stromů však v současné době nemůže dojít.

„Škody jsou v celém obvodu městských lesů, nacházejí se v nadmořských výškách kolem šesti set metrů. Stromy mají zlámané vršky, nebo jsou vyvrácené celé kmeny. Musíme počkat, až sejde sníh, těžba zničených stromů se pak zvládne během měsíce,“ říká Benda.

Není to tak dávno, co se lesy prohnal orkán Kyril.

„Kyril tehdy samozřejmě nadělal větší ´paseku´ než současná sněhová kalamita. Tehdy bylo zničeno přes dvacet tisíc kubíků dřeva,“ podotýká ředitel lesů s tím, že doufá v to, že do konce zimy nepřibydou ještě větší škody.

Až odtaje sníh, vyrazí do městských lesů dřevorubci, aby vytěžili polomové dříví a udělali tak prostor novým stromům.

„Máme na odklízení kalamity kapacity, máme i soukromníky, kteří nám pomáhají. Stále ještě používáme hodně koní, odklidit poškozené stromy tudíž nebude problém ani v méně přístupných místech,“ tvrdí Benda a dodává, že letošní zima je po té, která byla před Kyrilem, nejdelší.

„Tenkrát to bylo ještě horší. Sníh napadl a byl na stromech zavěšený od listopadu do března. Letos napadl až v půlce ledna, takže by škody neměly být tak veliké. Ale ještě není konec zimy,“ připomíná ředitel lesů.

Ze zákona jsou majitelé lesů povinní místa po těžbě zalesnit.

„Místa, kde vzniknou holiny, je dobré po odklizení klestu zalesnit – pokud se to stihne – ještě tentýž rok,“ vysvětluje Benda .

Polomy způsobené těžkým sněhem nejsou jedinou věcí, která pracovníky lesů trápí. Sníh jim totiž znepříjemňuje neodkladnou práci.

„Máme uskladněné poražené dříví určené na prodej u cest. Jejich údržba nás stojí nemalé prostředky, sníh už navíc není kam dávat,“ zakončuje Benda s tím, že naštěstí jsou současné výkupní ceny dříví na dobré úrovni.